Alternativ.nu

Odling => Grönsaker => Ämnet startat av: Vindarnas son skrivet 01 sep-05 kl 22:27

Titel: squashändröta...
Skrivet av: Vindarnas son skrivet 01 sep-05 kl 22:27
En del av mina frukter ruttnar lite i ena änden. Jag trodde att detta berodde på att blomman fick sitta kvar för länge men jag ser att det har hänt på andra frukter också.
Någon som har en bra lösning på detta?
Titel: Re:squashändröta...
Skrivet av: AndersT skrivet 17 sep-05 kl 23:08
Prova med att få upp dem från marken, lägg en tegelsten eller något annat under. När jag odlade gurka så hade jag samma problem och det fungerade. I år har jag testat squash och istället, och många av mina frukter har samma problem, fast jag har fått för många så jag skördar de fina...
Titel: Re:squashändröta...
Skrivet av: Vindarnas son skrivet 21 sep-05 kl 21:07
Aha.. tackar så mycket. Nu gäller det ju bara att komma ihåg det tioll nästa år. :)

Titel: Re:squashändröta...
Skrivet av: Johannes skrivet 04 okt-05 kl 13:07
Hej mannen.
Gött å se att du odlar och så ännu.
Jag instämmer i stort med föregående talare, men glöm för allt i världen inte ta bort blomman också.

Johannes/Hampe
Titel: Re:squashändröta...
Skrivet av: Vindarnas son skrivet 04 okt-05 kl 21:56
Tja grabben. Kul å se dig Hampe. Måste ju inflika att du är rätt rask med svaret... *s*

Blomman har jag tagit bort för det tycktes mig påverka resultatet negativt. Nu ska jag som sagt bara komma ihåg resten också. :)

Ha det bra. Vi kanske ses? //Son av Vindar
Titel: Jag tar aldrig bort blomman
Skrivet av: Bo skrivet 03 nov-05 kl 18:58
- det blir fina skördar ändå. Jag täcker jorden med gammalt hö så squashen ligger inte direkt på marken men ändröta blir det ändå på en del  när nätterna blir för kalla.
Titel: Re:squashändröta...
Skrivet av: Eulalia skrivet 05 jun-07 kl 08:44
Det måtte ha varit några kalla nätter nyss, för de squash/pumpa som jag planterade ut för några veckor sedan, har plötsligt skrumpnat. Det kan eventuellt komma några blad, men det ser mörkt ut, i dubblel bemärkelse...bladen ser brända ut, och jag vet inte om det är av sol eller kyla. Så himla kalla har väl inte nätterna varit senaste veckan  ???

Har några squash till på uppdrivning, men när jag planterar ut dessa blir det med fiberduk, både skugga o skydd mot eventuella kylslag...
Titel: Re:squashändröta...
Skrivet av: Vitis skrivet 05 jun-07 kl 11:00
Dåligt pollinerade squash, gurkor, pumpor m.m. börjar växa men "ruttnar" sen efter ett tag, "rötan" börjar i änden och sprider sig sen. Kan det varit det som hände ??

Man kan ta av en hanblomma och pollinera manuellt om man vill.  
Titel: Re:squashändröta...
Skrivet av: Vitis skrivet 05 jun-07 kl 11:12
Nu har jag letat och letat och hittat : Tråden med den dåligt pollinerade squashen (http://www.odla.nu/forums/index.php?act=ST&f=7&t=46587)

och en till : Tråden om att pollinera squash (http://www.odla.nu/forums/index.php?showtopic=45266&hl=squash)
Titel: Re:squashändröta...
Skrivet av: Hilbur skrivet 05 jun-07 kl 14:46
Jag har för första gången planterat squasch i år, satt dom bak på en gammal gödselstack.
Ta bort blomman, vad menas och när ska man göra det  ???
Titel: Re:squashändröta...
Skrivet av: Eulalia skrivet 05 jun-07 kl 18:21
Nej då var det knappast detta som hänt mina...de har inte blommat, än mindre satt frukt ännu! :)

Jag tror de skrumpnade för att de inte var riktigt härdade ännu, och att det varit för torrt och jag har slarvat med vattning.
Min jord är för bearbetad och håller inte fukten tillräckligt bra  :-\
Men jag blev iallafall av med många skottkärror kvickrot..
Titel: Planterar man ut direkt
Skrivet av: Bo skrivet 12 jun-07 kl 17:59
squash, broccoli eller bönor från ett växthus, är balansen mellan bladyta och rötter fel och det blir en till två förlorade veckor innan det rättats till såvida det inte är mulen väderlek. Man bör skugga väl ett par dagar och det räcker inte med odlingsväv.

Avhärda genom att flytta plantorna ut i solen ett par timmar varje dag några dagar före utplantering har jag aldrig prövat.
Titel: Re:squashändröta...
Skrivet av: Eulalia skrivet 12 jun-07 kl 21:14
Bo: that makes sense...jag var nog för brutal när jag slängde ut dem i backen så fort..helt värnlösa! och med för små rötter..

 En italiensk tant på kolonilotten himlade med ögonen och "skällde" på mig för att jag inte skyddat pumporna ordentligt. Fast hon menade mot kyla, de är extremt känsliga tydligen. Hon hade gjort massa fördjupningar, där hon satt sina späda pumpaplantor. Nedsänkningen skulle räcka som skydd, med fiberduk över, och så har det fördelen att vatten rinner rakt ner...man kan ösa på och det hålls där. Nästa omgång..jag har ett gäng stora här på balkongen som är härdade och redo för landet... hoppas jag! ::)
Titel: Re:squashändröta...
Skrivet av: Norrsken skrivet 13 jun-07 kl 06:48
Lycka till med nya squashen eulalia! Jag satte ut mina tämligen späda squash 20:e maj innan jag åkte bort tio dar.. ::) Iofs spikade jag fast lite fiberduk som skydd, men de klarade sig säkert mest för att jag inte prickade in värmeböljan.. Nu växer de så det knakar, och jag väntar bara på stora gula blommor 8)!