Alternativ.nu
Bygga & Bo => Uppvärmning => Ämnet startat av: Johannes skrivet 19 okt-08 kl 14:00
-
Hej.
Jag och min sambo bygger ett litet extrahus i Skogen och har nu kommit fram till installationen av vedkaminen. Vi har märkt att det är lögn i helvete att försöka göra detta själv, på ett billigt sätt.
Kaminen och rökgången ska vara fristående. Isoleringen av röret ska börja strax under taket.
Någon som gjort detta själv; hittat ett rökrör i stål till överkomligt pris (och inte någon färdig modul)?
Mvh:
J.
-
Gör som jag...tjuvkika på köpta konstruktioner..och sen härmar du :) Ska du ha vanligt stålrör eller ett rostfritt?
Bege dig till närmaste mekaniska verkstad och se om dom har några meter liggande i ett stycke, och lagom långt, det brukar kunna gå och köpa för lite kaffepengar. men stål är dyrt, så även om det är vid sidan om så får du nog räkna med en 15 kr /kg. Vill du däremot ha ett rostfritt få du bereda dig på mer pengar, ca 70 kr/ kg ligger det på..
Sen får ni ju såklart läsa på om hur isoleringen och sånt ska gå till, så inte huset brinner ner för er...
-
Ja, det låter ju som en idé.
Tack ska du ha.
-
De har 4" plåtrör på http://www.vedkaminer.nu/tillbehor.htm (http://www.vedkaminer.nu/tillbehor.htm)
De har återförsäljare lite överallt i landet. Billigast jag har hittat på nätet iaf.
:)
Sen har K-rauta 115mm, men dom är lite dyrare.
-
KOmmer ej ihåg riktigt men beställde på nätet från nåt som hette Lappland nånting.. där köpte jag mina rör.. ;D
-
Jag tog ett 11 cm rör som låg o skräpade i bra ha lagret...
Där var 2 krökar som kunde återanvändas...
Isolering köper man på byggvaruhandeln..
Total investering 500:- ...
-
Tänk på att genomföring genom tak och vägg är inget att leka med.
Isoleringen måste klara värme och även den som gör detta löses upp med tiden.
Det är inte för roskull man har krav på luft mellan bränbart material och rökrör.
Sedan inträffar något som kallas torrdestilering om trä värms och kyls. Tills slut så är trä så genomtorrt att det nästan självantänder.
Kolla noga vad som sägs i byggbeskrivningar och materialval i köpta godkända rör.