Alternativ.nu
Övriga ämnen => Energi => Eltillverkning => Ämnet startat av: Izi skrivet 21 sep-08 kl 22:09
-
Hej.. har läst mycket på den här sidan :D
Håller på bygga en vertikal snurra.. den blir inte så stor.. men hoppas att man kan få några watt från den.. det är bara vingarna som fattas o generatorn
Fråga.. ???
e det någon som tror att en cykelmotor kan användas som generator.. den är på 24v 250w.. mer vet jag inte om motorn.. eller el scooter motor.. hoppas bara att man kunde använda av dom som en lågvarvig generator.. det skulle vara kul ;D
Mvh Izi
-
håller på med ett likn projekt till husbussen. tänkte oxå köra med ett elcykelnav som gen. har sett några på yuotube som verkar funka..
-
Elcykelmotorerna är väl oftast borstlösa likströmsmotorer, dvs egentligen en synkronmaskin kombinerad med en växelriktare. Maskinen fungerar i sig utmärkt även som generator, men förmodligen förlorar man all reglermöjlighet när man kör energin bakvägen genom växelriktaren och dess frihjulsdioder/parasitdioder fungerar som likriktarbrygga. Det kanske till och med vore bättre att rensa bort växelriktaren och ersätta den med en "ren" diodbrygga.
Sen är det inte alls säkert att samma spänning som det är tänkt att växelriktaren ska matas med vid motordrift, är den mest lämpliga att ta ut när man kör alltsammans som generator.