Alternativ.nu
Mat & tillvaratagande => Övrigt om mat och recept => Ämnet startat av: ivigtut skrivet 18 sep-08 kl 22:54
-
Romantisk middag/lunch.
Jag har utsatt min älskling för kronärtskocka, han tyckte inte det var romantiskt.
Så vi funderar på vad är romantiskt, guligt, mysig, roligt och sexitt?
Vi är eniga om att skaldjur inte är det minsta sexsitt :(. Piligt, kladdigt och man luktar inge vidare efteråt. :-X Men gott är det! ;D
Jag tror att jag ska låna kokboken Afrodite på bibblan igen. ;D
Har ni idéer och förslag?
-
Så vi funderar på vad är romantiskt, guligt, mysig, roligt och sexitt?
:(. Piligt, kladdigt och man luktar inge vidare efteråt. :-X Men gott är det! ;D
;D ;D ;D
Hur ska ni ha det egentligen? Vad får inte vara kladdigt eller lukta efteråt?
En sallad utan dressing? Knappast romantiskt. Majs är i alla fall guligt.
Kronärtskocksbottnar (hemodlade eller i alla fall färska skockor) med getfeta och örtdressing är gott. Räksmörgås är gott, liksom hummer och krabbsuffle. Löjrom är gott. Störrom är en hit.
Blini med löjrom? Är det för kladdigt? Sen lammsadel, stekt på 110 grader med okladdig sallad och råstekt potatis, sås får du hitta på själv. Sen glass med nåt sött till, det kan inga karlar motstå... :-[
-
Chaklad är ju det mest romantiska som finns!
Kör på chokladtema! Gör en sallad/röra till förrätt av några olika roliga frukter, någon grönsak, olika nötter och riven mörk choklad. Du kan också göra en ljummen variant genom att steka grönsaker (och chilli!) i lite olja och sedan blanda i frukt och nötter. Lägg upp fint och riv över choklad. (Tar du röda frukter, typ jordgubbar, blir det ju extra romantiskt ;))
Till huvudrätt kan du göra en chokladsås (ungefär som en vanlig brunsås elelr rödvinsås med choklad i) och servera till t.ex. potatis, sparris och någon biff t.ex.
Efterrätter md choklad är ju inte så svårt att hitta recept på.. en kladdkaka är väldigt gott och enkelt.. annars kan man göra chokladglass, chokladsuffle mm...
lycka till =D
-
Chockladpudding! Prestigelöst, avspänt, mjukt, kladdigt och utmärkt till matning!
-
Blev middan romantisk eller är den fortfarande under planering? Eller blev den inte alls?
Själv blev jag bjuden på en underbar middag av min käraste och där var det både kronärtskockor, skaldjur och kladd, samt lammkött. Nu är det min tur att bjuda men det blir nog på lokal... för säkerhets skull
-
Låna en bok om mat som afrodisiaka, det finns mat som anses mer romanisk än annan...
Tex duva , kanin , lök ,choklad och heta kryddor....Det finns säkert mer.....Jo ostron då... ;)..
-
Jodå middag blev det. Lite spännande när man har olika syn på vad som är romantiskt och det var lite av den frustrationen som gjorde att jag behövde lite nya idéer. Hoppas att frågan passade i detta forum. ;)
Det blev levande ljus (lite traditionellt). Varm laxsopa med saffran och nybakta frukostbullar. Till efterätt, varma äpplen med kanel, socker och glass (inte så spännande).
Detta blev klart mer lyckat, än kronärtskockorna som var en riktig flopp.
Jag rekommenderar kokboken Afrodite på grund av alla glada skratt och den goda maten. Den är skriven med en härlig självironi och komik.
En rekommendation av författaren var, skulle en rätt bli spännande så gällde det att tala om det tydligt för den som ska äta maten, annars var det som vilken mat som helst.