Alternativ.nu
Mat & tillvaratagande => Drycker => Ämnet startat av: Sommartorparn skrivet 12 sep-08 kl 13:57
-
När jag gjorde vin senast ingick det russin i receptet. Hade inget bra recept för så mycket vindränkta russin, så jag fryste in dem. Vad har egentligen russinen för funktion? Är de för sötman eller jäsningens skull? Kan jag använda de frysta russinen en gång till i vintillverkningen?
Om inte, är det någon som har ett bra recept för russinkaka med mycket russin i? Det blev lite geggigt sist, för de är ju inte direkt torkade längre.
-
Vindränkta russin är en av ingredienserna i kakor av typen engelsk fruktkaka. Denna kaka har lång hållbarhet och passar utmärkt som julkaka. Min mamma har under alla år bakat dessa kakor och gett bort i julklapp till vänner och bekanta.
-
När jag gjorde vin senast ingick det russin i receptet. Hade inget bra recept för så mycket vindränkta russin, så jag fryste in dem. Vad har egentligen russinen för funktion? Är de för sötman eller jäsningens skull? Kan jag använda de frysta russinen en gång till i vintillverkningen?
Jag har också funderat på russinens funktion i vintillverkning och min tro(!) är att de framför allt tillför smaknyanser till vinet. Man kan ju ha olika sorters torkad frukt med och även självklart blanda olika sorters färska bär, frukt, te osv. Han, Niklas med fruktvinboken ;) skriver något om att det är just i blandningarna man skapar intressanta viner.
Jag skulle inte återanvända torkad frukt i vintillverkningen men som Pip skrev så är ju engelsk fruktkaka supersmarrigt! Det var ett bra tips istället för att förpassa dem till komposten som jag hittills gjort :-[
-
Ska fundera lite mera? Kaka har jag redan gjort tidigare, men resultatet blev inte så väldigt bra. Eller rättare sagt, jag skulle ha gjort fler kakor med mindre russin i. Dels är russinen lite för mosade och blöta och sen är de väldigt alkoholdoftande och dels var de helt enkelt för många. Letar efter ett bra recept för russinkaka med mycket russin i.