Alternativ.nu
Djur => Får => Övrigt om får => Ämnet startat av: dannnee skrivet 10 sep-08 kl 19:07
-
Hej jag har ett litet (stort) problem jag undrar över. Jag fick fyra får i present förra året utan märken, inget som vi viste att det behövdes och säljarn sa inget om det heller..Dom har nu fått 4st lamm varav 3st bagglamm som jag inte kan ha kvar. ringde sjv för att försöka få dom märkta men det gick inte så det går inte att skicka till slakt å slakta själv kan jag inte å känner ingen som kan heller sälja får ja inte heller.förutom detta har altt gått bra med fåren å det är trevligt när det finns lite djur på gården.. tacksam för svar mvh Danne
-
Fråga någon som har får själva så kanske de kan slakta dina också.
-
Bagglammen som är födda hos dig måste du väl få märka om du skaffar eget Produktionsplatsnummer och märken?
Kanske det på något sätt går att få fram märken från Tackornas uppfödare+
Lycka till!
Mvh
Charlotte
-
Bagglammen som är födda hos dig måste du väl få märka om du skaffar eget Produktionsplatsnummer och märken?
Kanske det på något sätt går att få fram märken från Tackornas uppfödare+
Lycka till!
Mvh
Charlotte
eller bara skaffa prodplatsnr..och märken... märk lamm och tackor ... klart...
-
jo men ja tror inte det är så lätt att få hjälp med det känner ingen som har får..sjv ska skicka över papper att fylla i ang prodplatsnr får se om ja blir nått klokare när ja får dom
-
Gör då som klipparn säger. Märk både tackor och lamm.
-
hur gör jag för att skicka bagglammen till slakt och vart skickar man dom? om jag får märkt dom!
-
Det beror på var du bor. Har du något lokalt slakteri i närheten så kanske det är det bästa? Så gör jag. Vet inte hur det är när man skickar till de stora slakterierna mer än att de är noga med slaktvikter och fett.
-
bor 2 mil söder om göteborg finns det nått i närheten??
-
Det beror på var du bor. Har du något lokalt slakteri i närheten så kanske det är det bästa? Så gör jag. Vet inte hur det är när man skickar till de stora slakterierna
Dom stora slakterierna har t.ex en mini gräns för antalet djur tror det är typ minst 18 lamm ???
Eller var det förr i världen kanske, allt ändras ju så snabbt numer. :-\
-
ingen som vet om det finns nått mindre i närheten?
-
När jag googlade så hittade jag Dalsjöfors kött och Västkött. Hur stora de är vet jag inte. Du kan ju googla och ringa och fråga.
-
tror inte dalsjöfors tar emot får?
-
tror inte dalsjöfors tar emot får?
Mycket möjligt, jag har ingen aning.
-
Scan tar emot 6 djur som minst men det är svårt att få kontrakt nu på hösten .
Tidigare år tog de emot nya kunder dec. - maj,juni. Ring o kolla.
Dalsjöfors slaktar lamm, men Jag vet inte om de tar emot nya kunder.
-
tack för alla svar.får ringa runt o kolla då.. hoppas det går att få tag i märken ganska snabbt..
-
Kontakta närmaste lilla bondgård å fråga om de vet av nån "gubbe" som kan hjälpa dig slakta hemma. Oftast finns de men de syns inte.