Alternativ.nu

Djur => Andra fjäderfän => Vaktlar => Ämnet startat av: Archibald skrivet 12 aug-05 kl 21:44

Titel: Vaktel kyckling
Skrivet av: Archibald skrivet 12 aug-05 kl 21:44
Kom nyss hem från stallet och hörde ett kvittrande från äggkläckaren....
en liten gul vaktel satt där och var ensam....

nu, panik, vad skall den lille ÄTA?????
kan han/hon få fenix start? skall jag mala det först? det är det jag har hemma eller fenix helveg.

har satt den i en hyffsat stor viltback och placerat ett fat med liiiiiite vatten i, så den har druckit lite...
Titel: Re:Vaktel kyckling
Skrivet av: turlar skrivet 12 aug-05 kl 21:58
Tror att en vaktel behöver mycket proteiner fösds nog upp naturkigt med inseckter.
Hårdkoka ett ägg 10-12 min och riv fint du kan blanda i lite skorpmjöl för att få det lite torrare,de första dagarna.
Men de e nog ingen panik den klarar sej nog ett par dagar på gukesäcken, men de e bra om den får en ordentlig start i livet.
Det finns gott om små inskeckter i naturen nu, Tvestjärtar o gråsugger mm som man kann plocka ofora med då får man en bra kontackt o de blir lite tamare.
Lycka till  Ture
Titel: Re:Vaktel kyckling
Skrivet av: Archibald skrivet 12 aug-05 kl 22:11
lite mörkt nu....att jaga insekter...ägget kokar redan...

skall vrida upp värmen i badrummet, så får den vara där, i skydd från katter, hundar o barn... tills i morgon....
Titel: Re:Vaktel kyckling
Skrivet av: turlar skrivet 12 aug-05 kl 22:20
O ja väme måste den ha ca35 grader ställden vid elementet med så stor plats att den kan välja hur nära den vill vara.
Fånga inseckter räcker till i morgon, den äter nog allt va du kan få fram.
Titel: Re:Vaktel kyckling
Skrivet av: Anna Ho skrivet 13 aug-05 kl 20:04
Jag fick rådet att börja med malt allfoder och malt undulatfrö, det funkade bra och nu är de sju veckor och har börjat värpa. ;D ;D ;D ;D
Titel: Re:Vaktel kyckling
Skrivet av: Archibald skrivet 16 aug-05 kl 07:51
Är ständigt lite orolig för den lille.
ser 'honom' aldrig dricka, ägget äter han nog, för jag tror inte det dunstar bort.
men han sover på rygg, verkar ha otrolig taskig balans.
men söt är han.
Titel: Re:Vaktel kyckling
Skrivet av: hanzzon skrivet 16 aug-05 kl 10:52
balansen kommer att bli bättre med tiden.
vaktelkycklingar är väldigt ynkliga.
vi matar alla våra nyfödda kycklingar med granngårdens "tillväxt".
att springa ut och fånga insekter tycker jag inte att du skall göra.
då hinner den lille inte få i sig allt nyttigt den behöver för att få en bra start. + att det blir ett jä..a spring.
vattnet hittar den själv till när det är dags. ha inte för mycket vatten bara. de drunknar lätt.
mvh
Titel: Re:Vaktel kyckling
Skrivet av: Archibald skrivet 16 aug-05 kl 11:15
han är i svågerns gamla fågelbur, där en vattenflaska finns, inte ens den här kan drunkna i det hålet, tror jag.
just nu är det malt startfoder och malt undulatfodet + kokt rivet ägg.
Titel: Re:Vaktel kyckling
Skrivet av: Archibald skrivet 16 aug-05 kl 12:29
men va f, tror ni inte att 'fjunis' lyckats att lägga sig på sida i ett vattenhål 0.7x0.7cm.... ja, han lever i alla fall, dottern kom ner strax efter det att jag gick ut, så nu har han torkat på huvudet och andas normalt.

har inte mycket forhoppningar om den här lille....
Titel: Re:Vaktel kyckling
Skrivet av: hanzzon skrivet 16 aug-05 kl 13:38
hej igen
inte skall du ge upp så lätt.
man måste alltid hålla ett vakande öga över
dessa små dunbollar. har kycklingen varit nedkyld
en stund, är värme det viktigaste.
kupa dina händer över honom & rulla upp tröjan över.
där blir det riktigt varmt & skönt.
mvh
Titel: Re:Vaktel kyckling
Skrivet av: Archibald skrivet 16 aug-05 kl 15:34
Nu är sagan över.
Har suttit med fjunis nästan hela dagen.
han var jättesvag och jag lyckades få honom att dricka liiiiite, satt vid kranen och vattnet rann längs med mitt finger så att han skulle komma åt utan att bli blöt, sedan la han sig på sidan och hans andetag upphörde.
såg då att vattnet hade stannat i hans näbb.
försökte med de livräddningskunskaper man har på fåglar att få fart på honom, men han bara stelnade till ordentligt (det gick FORT på den lilla kroppen)
jaja, i försökte, men han var riktigt svag från början.
men SÅ söt. Hoppas vi får fler chanser.
Titel: Re:Vaktel kyckling
Skrivet av: pussling skrivet 16 aug-05 kl 17:33
Beklagar det tråkiga slutet. Du gjorde vad du kunde och det är bra.
Tröstkram!
Titel: Re:Vaktel kyckling
Skrivet av: Archibald skrivet 16 aug-05 kl 20:00
tack.
Titel: Re:Vaktel kyckling
Skrivet av: Gruff skrivet 18 aug-05 kl 14:18
Lite inaktuellt kanske, men till nästa tillökning :-) Kalkonstart (utan sulfa) körd i kaffekvarn dom 10 första dagarna. Sen klarar dom fodret som det är. Ett blomfat eller burklock fyllt med rent grus och vatten, så att den lille kan gå över vattnet utan att bli blöt men ändå nå vattnet. Lite undulatfrö, senapsfrö, ägg, gräsklipp (fit som gräslöken till sillen) och kanske en näve myrstack (svartmyror) stimulerar extra.

Vaktlar ligger och vilar lite hur som helst och första gångerna man ser alla ligga med benen i vädret så tror man att "Nu är dom döa!!!" Men icke......

Kläckte nått hundratal i år och jag tycker nog att det är mer pyssligt med höns och kalkonkyllingar än att få vaktel att klara sig.
Titel: Re:Vaktel kyckling
Skrivet av: Archibald skrivet 18 aug-05 kl 16:15
tack, har vi tur blir det fler så småningom....
dessa äggen fick vi av hönsuppfödaren.
det andra ägget verkar inte ha tagit sig...
Titel: Re:Vaktel kyckling
Skrivet av: Webmaster skrivet 26 sep-06 kl 20:04
Hej!

Ledsen att fågeln dog. Det händer ibland och det känns alltid lika tråkigt.

Jag brukar göra följande:
fåglarna håller jag under värmelampa de 3 första veckorna, sänker värmen gradvis hela tiden.
Som mat använder jag Allfoder som jag kör i matberedare, finmalet dom första dagarna och sedan grövre efter hand.
Sen spär jag på med finkfoder den första veckan.

Vatten ger jag i en vattenkopp som finns att köpa på Högberga, "vaktelkopp för vaktlar" Här är det ingen riska att dom dränker sig.

I annat fall kan man ta ett litet fat och fylla med sten och vatten.

Har di frågor, hör gärna av dig.
Titel: SV: Vaktel kyckling
Skrivet av: Fredrikslund skrivet 28 sep-09 kl 13:33
när du skriver att dom har värmelampa dom första 3 veckorna. menar du att du plockar bort den sen då? för mina är 2 veckor nu, men men när dom  är 3 veckor MÅSTE jag flytta mina vaktlar till två större burar där jag intekan ha värmelampa just nu. skulel det funka måntro?