Alternativ.nu
Djur => Höns => Övrigt om höns => Ämnet startat av: Uddabudda skrivet 01 aug-05 kl 20:30
-
När är det dags att ta bort tuppkycklingar som man inte vill ha kvar i sin hönsflock? Hur gamla ska de vara?
-
När klarar sig själva utan mamma tidigast...
-
Nja, saken är den, vilket jag kanske inte skrev, att de ska gå till slakt - och då bör de ju ha hunnit växa till sig så mycket som möjligt, samtidigt som man inte vill vänta för länge och riskera bråk i hönsgården.
-
Jag tog mina vid 4 månaders ålder men det kan vara lite sent, möra och goda var de i varje fall.
-
Om du ska plocka dem bör du vänta till fjäderdräkten är helt utväxt så går det lättare.
Jag har aldrig haft problem med mina tuppar, vare sig de är gamla eller unga.... Så du behöver nog inte ha så bråttom.
-
Finns det några bra tips hur man får ettårs tuppar att bli lite mörare, förutom att låta dom hänga?
-
Cafu - Jag tar bort mina ungtuppar när de är allt mellan 18 veckor och upp till ett halvår gamla, och enstaka är till och med äldre än så. Det beror på flera faktorer, bl.a. när under säsongen de kläcks, hur många de är (alltså hur bråttomt jag måste göra mig av med dem pga trängsel i hönshuset), osv. Jag har inte haft några problem med ungtuppar som börjar slåss och bråka bara för att de når könsmognaden, men däremot vaknar ju intresset för hönorna. Det intresset kan leda till oro i flocken om ungtupparna är alltför många, eftersom de gärna jagar hönsen, medan hönsen ilsket säger ifrån att de inte är intresserade av några unga tuppspolingar. Men jag behåller dem åtminstone till 18 veckor för att få så mycket utbyte som möjligt på dem när vi slaktar. Men även för att få ett hum om hur ungtupparna verkar arta sig, om jag har en tanke på att behålla någon. Om du har en storvuxen ras som växer snabbare kan du säkert slakta bort dem i ett tidigare stadium än mig.
Pagus - Koka tupparna lite längre så ska du se att även en ettåring (och även äldre djur än så) blir så möra att köttet smälter i munnen på en! Vi låter hönan/tuppen puttra på svag värme i stekgryta under lock tills köttet släpper från benen. Då är det klart och mycket mört.