Alternativ.nu

Bygga & Bo => Bygga och renovera => Ämnet startat av: Digger skrivet 21 aug-08 kl 20:11

Titel: gavelfasad
Skrivet av: Digger skrivet 21 aug-08 kl 20:11
Tycker ni denna lösning med liggande panel är snyggt?

(http://i119.photobucket.com/albums/o144/BiggerDigger/fasad.jpg)
Titel: SV: gavelfasad
Skrivet av: Pianja skrivet 21 aug-08 kl 20:45
Svårt, närmast omöjligt, att säga när man inte ser huset som helhet. Men de liggande brädorna under taket är riktigt snygga. En idé att spara om jag skulle bli med hus igen.
Titel: SV: gavelfasad
Skrivet av: Frances skrivet 21 aug-08 kl 20:52
Jag hade kunnat tycka att dom liggande under taket hade varit snygga om resten varit stående.. Just nu ser det ut som en herrskjorta :-[
Titel: SV: gavelfasad
Skrivet av: färnevik skrivet 22 aug-08 kl 08:11
Just nu ser det ut som en herrskjorta :-[

Herrskjortan ser jag förstås inte... men jag håller med om att det skulle se betydligt bättre ut med stående panel.
Titel: SV: gavelfasad
Skrivet av: Ulric Eriksson skrivet 22 aug-08 kl 08:30
Jag tror det blir ännu mer likt en herrskjorta med stående panel.
Titel: SV: gavelfasad
Skrivet av: Mårten Swärd skrivet 22 aug-08 kl 08:46
Personligen tycker jag att det är snyggt när panelen i nivå med de nedre fönstrens underkant är liggande, dvs att man bryter från stående till liggande 1-1.5 meter fån mark. Gärna också att dropplisten i skarven bryter av i någon annan färg, om resterande panelen är ex. röd så låt dropplisten vara vit..