Alternativ.nu
Djur => Biodling => Ämnet startat av: Eko-Trädgård skrivet 21 aug-08 kl 14:57
-
hej,
i min stora samhälle verkar jag har bin som är arga och försvara sina honung bra men sen finns det bin som är extremt slöa.... de bara sitter på ramarna och rör sig nästan inte alls... när man skakar av de så faller de bara rakt ner och försöka inte alls flyga. Är det något fel på de eller är de bara fet på honung?
i den mindre samhälle är bina extremt pigga och alerta så fort jag lyfter locket möts jag av tusentals bi rumpor som pekar upp i luften med gadden framme. (det kan va för att jag har inga täckbrädor och de blir överaskad?)
mvh
Jonathan
-
Upptäckte att jag precis råkat ut för svält i en av mina köpta avläggare med många döda bin... :'(
De var mycket slöa...
Det var mitt stora samhälle som flög bäst och hade bäst utveckling men något har hänt. Funderar i följande banor:
- De utvecklade sig för bra med massiv yngelsättning och när det ble sämre väder så har de förbrukat det de dragit in och fodret tagit slut för att föda upp de nya ynglen.
- De har råkat ut för massivt röveri.
Jag har nu satt dom trängre och påbörjat stödmatning med honung/sockerlösning. Flustret stänger jag nu ett tag när alla avbortade bin krupit in och öppnar igen försiktigt om några dagar för att undvika röveri.
Är det läge att ge vinterfoder nu direkt också?
*AJAJ!!!! Just nu blev jag getingstucken av en rackare som kröp upp under fingrarna när jag sitter och skriver!!!* >:( >:( >:(
Varit ute i bigården nu i omgångar idag utan stick och sen får man ett stick när man skriver på Alternativ... Typiskt! ;)
Några kommentarer på mitt agerande med samhället?
-
Här är en till... :-[ En av mina avläggare var illa däran upptäckte jag i veckan. De hade gott om foder vid förra kollen, men nu fanns inte en droppe. Bina var slöa och en del yngel hade dött när de börjat krypa ut. Sorgligt och dåligt av mig... >:(
Jag borde ha stödmatat, men de drog in så bra själva att jag inte tyckte att jag behövde. Nu är de plus fler av avläggarna stödmatade och i helgen skall de få en omgång till.
I början av september tänkte jag slutskatta och invintra.