Alternativ.nu

Djur => Getter => Hus, hägn & bete för getter => Ämnet startat av: taccotad skrivet 14 aug-08 kl 18:20

Titel: Storlek på hage? Bästa staket?
Skrivet av: taccotad skrivet 14 aug-08 kl 18:20
Funderar på att skaffa getter nån gång framöver, har en hage bakom vårt hus, den är ca 1 hektar. Hur många getter hade ni haft på en sån yta? Där är en viss del som består av bete, en del med skog (träd, stora stenbumlingar mm) sen är där redan färdigt "hus" som dom kan bo i.

För tillfället är det elband, tre stycken på varje stolpe. Jag funderar på att sätta dit två järntrådar som komplement. Tror ni detta kan hålla dom inne? Självklart måste man ju se till att det faktiskt är el i staketet men man får ju tänka sig att där är som nu, ca 4000 volt.
Titel: SV: Storlek på hage? Bästa staket?
Skrivet av: godegården skrivet 15 aug-08 kl 22:02
Kolla runt lite här på forumet. Finns massa bra trådar om vad man bör tänka på när man ksa skaffa getter, om bete och stängsel