Alternativ.nu
Övriga ämnen => Energi => Övrigt om alternativ energi => Ämnet startat av: LillaMor skrivet 07 aug-08 kl 13:23
-
Har läst i en av mina "Åter" om att man kan ladda ner en atress, tror det var via en länk typ 2Exergi", men min tidning har förkommit (snyft). Har någon där ute den? Tusen Tack på förhand!
LillaMor
-
Är det INGEN som har www.adressen till det ställe där man kan ladda ner ritningar till den egentillverkade solfångaren från tidningen Åter?
Ska bygga en nu i faggorna och skulle behöva ritningar!
Tack på förhand!
LillaMor
-
En luftsolfångare är ingen alternaif till uppvärming.
Dem har dåligt verkningsgrad och som du skriver i en annan tråd har du liten sol på vintern,så bortkastade pengar.
Vill du ha en endå gå till:http://24volt.eu/index.php (http://24volt.eu/index.php)Där finns fler som tror att det funkar.
-
Läste detta på Hemsidan:
"Skyllermarks minsta vindkraftverk är perfekt för en sommarstuga på slätten, eller varför inte en stor båt. Verken är tillverkade i Storbritannien och erbjuder 50 procent mer effekt än branschledande amerikanska Air-X redan i 12 voltsutförandet. I 24 och 48 voltsutförandena är de med sin effekt på 1000 watt hela två och en halv gånger mer el än Air-X. "
Kan man tvätta i maskin med detta, eller koka mat på elspisen?
Vet inget om sådant här ännu, men vill lära!
LillaMor
-
Ja, det kan du.
Småskalig sol- och vind-el är bra för att driva effektsnåla saker som (lågenergi-)belysning, radio, cirkulationspumpar och fläktar till vedpannan.
Men det blir lite besvärligare om du också vill driva effektslukande saker som tv, dator, dammsugare, tvättmaskin och elspis. Då krävs det förmodligen att du har en hel hop med batterier som du kan ladda upp mellan varven, och som sedan kan bidra med effekt de minuter då du skall koka gröten eller kaffevattnet på spisen. Det blir DYR gröt och kaffe...
Det finns speciella tvättmaskiner som kan använda varmvatten som värmts upp med ved istället för el. Lite bökigare att koppla in och använda, kanske. Annars är det ett bra alternativ. Du kan också överväga att använda en liten vedspis för din matlagning. Det blir besvärligare, men MYCKET billigare gröt och kaffe. Sedan bör du också se till att ha väldigt strömsnåla apparater som inte drar någon ström då de är avslagna. En TV drar normalt en hel del ström, fast du har stängt av den med fjärren. Det kan bli dyrt om det drar ut och förstör dina batterier.
Köp en energimätare som du kan plugga in i ett vägguttag. Med hälp av den kan du mäta precis hur mycket energi/effekt varje lampa/apparat i ditt hem förbrukar. Sedan är det bara att lägga samman för att se hur mycket vind- och sol-kraft du behöver. Du kommer då nog att upptäcka att det ofta blir MYCKET billigare att köpa riktigt strömsnåla apparater än större vindkraftverk och solpaneler... Eller att använda annat än el för uppvärmning med mera.
A.
-
Tack!
Har redan värme med ved, men inte möjlighet till varmvatten den vägen. Kan man koppla på varmvatten i tank, vad den nu heter, till kökspanna?
Har ingen kökspanna nu, men funderar på det...
LillaMor
-
Kan man koppla på varmvatten i tank, vad den nu heter, till kökspanna?
Ackumulatortank. Svar ja.
-
En luftsolfångare är nog ett bra komplement till vedeldning vår och höst, särskilt om du har vattenburen värme och termostater på elementen. Den värme som du får från luftsolfångaren slipper du att elda fram. Så värmen i ackumulatorn vara längre. Men om din ved är billig så är det inte säkert att det lönar sig med en luftsolfångare...
A.
-
http://www.kommun-energirad.vilhelmina.com/luftsol.pdf (http://www.kommun-energirad.vilhelmina.com/luftsol.pdf)
http://www.formas.se/upload/dokument/PDF%20filer/solvarme_for_bostader.pdf (http://www.formas.se/upload/dokument/PDF%20filer/solvarme_for_bostader.pdf)
http://www.swedishenergyagency.se/web/biblshop.nsf/FilAtkomst/ET2007_14.pdf/$FILE/ET2007_14.pdf?OpenElement (http://www.swedishenergyagency.se/web/biblshop.nsf/FilAtkomst/ET2007_14.pdf/$FILE/ET2007_14.pdf?OpenElement)
http://www.svensksolenergi.se/ (http://www.svensksolenergi.se/)
http://www.svensksolenergi.se/pdf/seaspmsolvarme2004.pdf (http://www.svensksolenergi.se/pdf/seaspmsolvarme2004.pdf)
http://www.solarventi.se/dokumentation/brochurer.htm (http://www.solarventi.se/dokumentation/brochurer.htm)
-
En luftsolfångare är ingen alternaif till uppvärming.
Dem har dåligt verkningsgrad och som du skriver i en annan tråd har du liten sol på vintern,så bortkastade pengar.
Vill du ha en endå gå till:http://24volt.eu/index.php ([url]http://24volt.eu/index.php[/url])Där finns fler som tror att det funkar.
Allt beror på vilka kunskaper man har och vad som finns på "lagret"
Ibland är även dåliga energilösningar bättre än "2 hål i väggen" ;)
-
Tvättar på prov i kallvatten. verkar bli rent ändå. Ska låna en mätare, och jämföra. Tackar!
-
När det gäller luftsolfångare spelar det ingen roll om verkningsgraden är låg. Det som är viktigt är Watt per krona(eller kanske Wh/kr), och då är det ofta billigare att bygga/köpa en som är lite större, istället för att göra en som har lite högre verkningsgrad.
-
Luftsolfångare m.m. http://24volt.eu/
-
Apropå tvättmaskinerna, så har vi en gammal tvättstugemaskin som har två vattenanslutningar: En för varm- och en för kallvatten.
Nu har vi kopplat ihop dem eftersom vi bara har kallvatten där den står, men man skulle mycket väl kunna använda ett befintligt varmvattenuttag om man värmer sitt vatten billigare än eluppvärmning.
Principen tycker jag är kanon, och det är synd att inte små konsumenttvättmaskiner, eller diskmaskiner också för den delen, har samma funktion.
Men det är klart, konsumenter är priskänsliga och vill kanske inte betala för att man har utrustat maskinen med två vattensystem.
Nån som är duktig på att räkna på energi kan ju räkna efter vad det kostar att använda av maskinen själv eluppvärmt vatten under själva tvättningen (dvs. inte sköljningen), jämfört med att använda föruppvärmt vatten från t.ex. ved eller pellets.
El kostar upp till 1.50 kr/kWh, beroende på elavtal. Pellets säger de runt 60 öre/kWh, ved kanske ännu billigare. (Detta inkl. alla skatter).
/P
-
Tackar för informationen!
Alltid något nytt varje dag!
-
den som varit in i ett växthus i solsken, i ett inglasat uterum på våren eller under ett plåttak då solen skiner..
vet bättre än att på att luftsolfångare inte fungerar
Jag vet folk som har torkar bort fukten i krypgrunden med dessa
http://24volt.eu/solfangare.php (http://24volt.eu/solfangare.php)
-
Tänkte bygga en under det närmsta året. Det ska bli spännande! :)
-
Apropå tvättmaskinerna, så har vi en gammal tvättstugemaskin som har två vattenanslutningar: En för varm- och en för kallvatten.
Nu har vi kopplat ihop dem eftersom vi bara har kallvatten där den står, men man skulle mycket väl kunna använda ett befintligt varmvattenuttag om man värmer sitt vatten billigare än eluppvärmning.
Principen tycker jag är kanon, och det är synd att inte små konsumenttvättmaskiner, eller diskmaskiner också för den delen, har samma funktion.
Men det är klart, konsumenter är priskänsliga och vill kanske inte betala för att man har utrustat maskinen med två vattensystem.
Nån som är duktig på att räkna på energi kan ju räkna efter vad det kostar att använda av maskinen själv eluppvärmt vatten under själva tvättningen (dvs. inte sköljningen), jämfört med att använda föruppvärmt vatten från t.ex. ved eller pellets.
El kostar upp till 1.50 kr/kWh, beroende på elavtal. Pellets säger de runt 60 öre/kWh, ved kanske ännu billigare. (Detta inkl. alla skatter).
/P
Funderde på detta inlägget....
Om man som jag har vatten som håller ca +6-8 grader.. till tvättmaskinen så borde jag om jag matar med tex 20 gradigt vatten få en lägre uppvärmingskostnad av tvättvattnet...
Dels då den elektriska varmvattenberedaren är effektivare i alla avseenden...
Bättre element samt väldans välisolerad...
Det borde enkalst lösas med att man har en styrning som stänger av varmvattnet när man inte längre beöver det... Evt något som man kopplar in i maskinen så när maskinen ändå skall värma vattnet så väljer den varmvatten...
-
(Anders)
Vart får man tag på tvättmaskin med dubbla system, som talades om innan på länken?
Borde ju sommartid gå att mata en tvättmaskin med Solvärmt vatten. Kan man tvätta i kallt så...
-
Om du matar tvättmaskinen med vatten från en solfångare av lagom storlek så blir det varmt första gången den tar in vatten, till sköljvattnen så hinner det nog inte värmas så mycket så då sköljer du i nästan iskallt vatten. Med andra ord mata tvättmaskinen genom ordinarie vattenintag.
-
(Anders)
Vart får man tag på tvättmaskin med dubbla system, som talades om innan på länken?
Borde ju sommartid gå att mata en tvättmaskin med Solvärmt vatten. Kan man tvätta i kallt så...
Har en gång jobbat som inköpare av reservdelar till Electrolux/Wascator tvättmaskiner. Men tyvärr hjälper det inte så mycket nu...
Tidigare såldes det en Brandt Blomberg maskin som hade anslutning till varmvatten. Men den har tydligen slutat säljas. Nu hittar jag ingen liten maskin här. Men en stor:
http://www.laundrysystems.electrolux.se/node133.asp?ProdId=303
Fast den skall nog mest användas i större fastigheter och hotell och sådant.
Tydligen är det rätt vanligt utomlands att tvättmaskinerna är anslutna till varmt och kallt vatten. Typ USA. Men jag vet inte om det stämmer? Kanske någon annan vet? Tydligen har man då inte ens några värme-element i tvättmaskinen, utan blandar hett och kallt vatten till lagom temperatur. Lite konstigt? Kolla här:
http://housekeeping.about.com/od/laundry/a/laundry_h20temp.htm
Det är ju nog egentligen samma maskiner som säljs där och här, men med lite olika anslutningar och programverk. Öppnar man en vanlig maskin och tittar så ser man att där finns plats för lite extra anslutningar som gapar tomma nu.
Man borde kunna spara pengar genom att använda varmvatten från exempelvis fjärrvärme eller vedeldning i en maskin som är avsedd för varmvatten.
Man skall naturligtvis inte förblöta och skölja i varmt vatten.
I princip skulle det gå att ansluta till varmt och kallt vatten samtidigt över en T - koppling eller en termostatblandare. Sedan kan du själv välja om det skall komma varmt eller kallt vatten. Hur du gör det beror på hur maskinen tvättar. Om den har förblötning eller inte. Förblötning skall ju alltid vara med kallvatten. Kan vara idé att skölja först en gång med bara kallt vatten om maskinen inte förblöter.
Sedan, när maskinen fyller "på riktigt" och spolar ner tvättmedlet, så släpper du på varmvattnet. När maskinen sedan börjar tvätta så stänger du av varmvattnet och vrider på kallvattnet så att det senare sköljs i kallvatten.
Allt detta jox sköts alltså nog automagiskt i vissa utländska maskiner...
A.
-
Tack för informationen. ska kolla upp m pris mm. Vår tvättmaskin fungerar bara när den har lust, och behöver en reparation av programverket, så det kan vara att tänka på snabbare än jag trodde. :-\ , Men jag är glad ändå. :D
-
Det finns timerstyrda ventiler som man skulle kunna använda för att styra inmatning av varmvatten i en vanlig tvättmaskin. Har själv funderat på en sådan lösning.
Använder aldrig högre temperatur än 40 grader. Sparar energi och så blir det inga risker för att man förstör känslig tvätt! ;)
K.A.J