Alternativ.nu
Hantverk => Trä => Ämnet startat av: Sol skrivet 28 jul-08 kl 21:15
-
Var på en hantverksmässa i helgen och hittade rötade trädbitar som man hade färgat med olika färger, hur snyggt som helst. Nu är min fråga, kan man göra sådant själv? Hur gör man i så fall?
Vad jag fatta av vad han sa, så tryckte man in färgad epoxy, vet i fan hur man gör det, men det ruttna träet e ju så sprött att man kan smula itu det, och därför måste man fylla det med något som gör det hållbart..
Sen till nästa fråga: Var kan man få tag på mycket epoxy lim, har sett på biltema att man kan köpa 150g för 50kr, var kan man få tag på mer?
Sen sista frågan: Jag har tänkt jag skulle göra mina egna handtag till knivblad, osthyvlar, tårtspadar, korkskruvar och allt vad som finns, någon som vet var man kan få tag på sådant billigt?
-
Rötat trä är populärt i vissa amerikanska trähantverkskretsar, dom kallar det spalted wood.
Söker du på det så kan du nog få en del info.
Rötsvampar (liksom visst trädamm och ohärdad epoxy) kan ge allergiska reaktioner, så det kan vara nödvändigt att arbeta med andningsskydd/handskar).
http://www.woodturninglearn.net/articles/spaltedwood.htm (http://www.woodturninglearn.net/articles/spaltedwood.htm)
Epoxy brukar användas till bl a båtbygge, här är en leverantör: http://www.kompositfabriken.com/ (http://www.kompositfabriken.com/)
Små ädelträbitar borde gå att få gratis eller köpa billigt av nån skogsägare, oftast eldar dom upp fint slöjdvirke.
Till handtag och liknande räcker det ju med mycket klena stammar.
http://www.mlr.se/plank/3justnu.html (http://www.mlr.se/plank/3justnu.html)
-
Fanns ett reportage i ett nummer av tidningen fine woodworking (www.finewoodworking.com)
där det stod hur man själv kunde röta virket på olika sätt. Det kan ha varit senaste numret, jag kan leta när det blivit ljusare...
-
Det finns många knivmakare som arbetar med sånt trä jag tror att du pratar om. Det kallas stabiliserat trä, man sprutar in plast och kan samtidigt färga det. De flesta jag vet skickar iväg sina träbitar till amerika och får det "stabbat" där. Det finns några i sverige som gör det, men det verkar inte bli riktigt bra, går inte helt igenom om man har tjocka bitar. Jag har testat att göra en fiskekniv i stabiliserat trä. Resultatet blev ok, men det var inte något nöje att arbeta i, träkänslan försvinner, du kan lika gärna arbeta i en bit med plast. Däremot kan man ju få upp en enorm yta, och den blir ju totalt okänslig för vatten och så. Men jag arbetar hellre utan andningsmask.