Alternativ.nu
Djur => Grisar => Ämnet startat av: AnnaPanna_is_back skrivet 24 jul-08 kl 09:50
-
Som nämnts i tidigare trådar så måste ju våra kära grisar självklart ha sin svalka! Själv tycker jag det är en underbart härlig syn att se dem gosa runt i både vatten och lera!
Om ni vill och har möjlighet hade det varit underbart att få se era grisar "in action"!
Här kommer ett par exempel på hur det kan se ut i våra hagar när det är varmt ute.
-
vad härligt det ser ut!
Mina grisar är så tråkiga ;), inte alls sugna på något gyttjebad. Mina frakvent påfylda pölar går de runt, och möjligtvis dricker ur. sedan går de in bland träden och lägger sig i (den torra) jorden där. ::)
-
Skönt att höra att det inte bara är mina piggar som är "ogrisiga"!
Jag har provat både rent vatten och riktig gyttja, men de vägrar bada ;D
-
Mina badar och pissar och ligger och fiser i vattnet. Dom älskar det.
-
Äntligen en gris som badar! Det här är Hugo, 2½ mån!
(http://bp0.blogger.com/_qXq_lize1Lk/SJID05G1RzI/AAAAAAAAAHE/tnc8agH3fgY/s400/juli+208.jpg)
-
Åh så ljuvligt! ;D
-
Javisst är det! Mer av badpojken:
(http://bp2.blogger.com/_qXq_lize1Lk/SJIIsMla-_I/AAAAAAAAAHk/7VyppM8IRfw/s400/juli+206.jpg)
-
Vilka härliga bilder! :D
Ja, bada vet han hur man gör. Han har alltid haft en geggapöl hos oss.
En riktig liten "skit-gris" ;D
(Hugo tycker jag var ett bra namn ;).)
-
Ja han hade inte varit hemma mer än 10-15 minuter innan han gick och la sig i poolen (som består av underredet till en stor kaninbur. Vill inte gärna gräva ett stort hål i gräsmattan där jag har kultingarna! Nog för de bökar rätt bra, men... ;))
Hampus har också haft gegga så länge han varit ute, men han avskyr det, vill inte alls bli blöt. Han står bara jämte när Hugo badar.
(http://archive9.pixbox.se/arkivet/synligt_25/22480000-22489999/640x480/22486313.jpg)
-
Vår ena gris doppar huvudet i vattenhinken och blåser så det bubblar. Kanske övar han för momentet "koka kaffe" i baddaren? :)
-
Vår ena gris doppar huvudet i vattenhinken och blåser så det bubblar. Kanske övar han för momentet "koka kaffe" i baddaren? :)
hahahaha :D
min sätter sig bara i gyttjan och går sen därifrån :P