Alternativ.nu
Bygga & Bo => Bygga och renovera => Ämnet startat av: d1jussi skrivet 20 jul-08 kl 23:52
-
Hej,
vi börjar bli lite trångbodda och planerar att bygga till huset.
Vi bor i 1 och 1/2-plan idag och tillbyggnaden kommer nog bli likadan. Den kommer innehålla allrum+badrum nere och sovrum uppe.
Frågan är om det finns något man borde passa på att genomföra samtidigt? Det enda jag kommer på nu är väl att solfångare på taket i söder kan vara lämpligt.
Finns det några andra kreativa ideér?
En halvdålig bild på huset idag: http://www.gangemad.se/skraddarns.JPG-for-web-normal.jpg
/Oscar
-
Kan vara bra att passa på att bygga tvättstuga i anslutning till badrummet för att samla ihop vattendragningarna. Inte så kreativt, men förnuftigt... :)
-
Badrummet hamnar lyckligtvis vägg i vägg med tvättstugan så det bör bara vara att skarva vidare på befintliga rör.
Jag funderar också på att isolera med ekofiber eller liknande, men frågan är hur brandfarligt det är med isolering av gammalt papper?
Mvh Oscar
-
Papper som inte är bestruken är så gott som bara cellulosa, sådana fiber har man i väggar.
Ett billigt isoleringsmaterial är halm, och halm behandlat med vattenglas är mycket svårt att sätta fyr på, den misstänktsamme och nyfikne uppmanas att göra ett experiment.
Det finns industriellt framställda isolerskivor gjorda av halm och vattenglas, men det är inte alls svårt att tillverka själv, skrymmande isolering kostar ju att frakta, och halm är billigt om ej gratis.
Man bygger hus med en meters halmisolering + tunn puts, och man är inte rädd för att det ska brinna.
-
Har för mej man använder borsyra som brandskydd i kommersiell cellulosafiber.
-
Och hur nyttigt är borsyra? Det lär ju utsöndras i inomhusluften.
Fast i gengäld, hur påverkar t.ex. glasull/mineralull boendemiljön?
Halm är klart intressant, men jag tänkte pröva det i lite andra projekt först....
Vi har lite yttre begränsningar här som gör att vi inte kan kosta på oss fullt så tjocka väggar som du pratar om. Vi gör en tillbyggnad som skall bli identisk med den ena "flygeln" i vårt nuvarande, och vi behöver behålla yttermåtten så att det inte ser konstigt ut. Yttermått är bara 4,5 * 10 m och man vill ju få ut så mycket inomhusyta som det bara går.
/Oscar
-
Du kan lägga behandlad halm eller papper löst i väggarna.
Bor är knappast miljövänligt, men det är vattenglas!
http://www.novator.se/kretslopp/0204/ekobygg.pdf
-
Finns det några andra kreativa ideér?
Jag skulle satsa på en groventré (om ni inte har en redan förstås). Gärna med en handdusch innanför dörren så att man kan spola av leriga barn, hundar och stövlar.
-
Jag skulle inte oroa mig för brandrisken. Börjar det brinna i ett trähus så gör det oavsett vad du har som isolering. Gips eller lerklining på väggarna skyddar nog bättre mot brand än gullfiber invändigt. Vill du isolera billigt är kutterspån ett bra alternativ.
-
Jag skulle satsa på en groventré (om ni inte har en redan förstås). Gärna med en handdusch innanför dörren så att man kan spola av leriga barn, hundar och stövlar.
Bra idé, men man kanske borde ha detta på utsidan? Jag har sett lösningar utanför t.ex. motionsanläggningar där man kan borsta och spola av skorna innan man går in.
En annan bra lösning som jag såg någonstans norrut (med mer snö) och satte in i vårt förra hus var en "dörrmatta" i metallgaller som jag fällde in i golvet på förstutrappen. Funkar bra även mot skräp och lera.
/Oscar
-
Som en del i den mentala processen med att bygga till har jag ritat upp huset i ett 3d-ritverktyg.
Jag har använt Googles Sketchup, ett gratisprogram som var förbluffande bra. (http://sketchup.google.com (http://sketchup.google.com) )
Bifogar två bilder på min modell. Tillbyggnaden är den huslänga som har takkupan och altandörren, samt entrén med det vita taket (lyckas inte få tegel på det...).
Förhoppningsvis kan jag få ut bygglovsritningarna ur programmet också !
/Oscar
-
Om du bara visste hur likt huset på skisserna är vårat hus... Lite omflyttning av fönstren och det är rena plagiatet... ;)
Enda nackdelen med husformen upptäcker man när det är dags att lägga om taket... hur mycket vinklar som helst!
-
Vill rekomendera Byggnadsvård Nääs kurs "värme och isolering i gamla hus". Suverän när du ska ha koll på isoleringsmaterial och se till att inte skapa fuktproblem nånstans när man börjar med nya tekniker i gammalt hus.
-
Bra idé, men man kanske borde ha detta på utsidan? Jag har sett lösningar utanför t.ex. motionsanläggningar där man kan borsta och spola av skorna innan man går in.
En annan bra lösning som jag såg någonstans norrut (med mer snö) och satte in i vårt förra hus var en "dörrmatta" i metallgaller som jag fällde in i golvet på förstutrappen. Funkar bra även mot skräp och lera.
/Oscar
Visst kan du ha den på utsidan. Men jag tänkte att man kunde använda den som duschhörna innanför dörren också. Vilket fall så är det praktiskt att kunna spola av sig när man varit ute och grejat.
Metallgaller infällt i verandagolvet hade min pappa i Norrland. Mycket smidigt.