Alternativ.nu
Djur => Får => Övrigt om får => Ämnet startat av: Frances skrivet 08 jul-08 kl 11:58
-
Har en bagglamm som fastnat på betet (gute)
Hittade honom liggandes, han rör benen, sprattlar. Och kan lyfta huvudet. Men kan ej resa sig.
Vad tror ni? Har han bara sträckt sig? Eller är det lika bra att slakta på en gång medans chansen finns?
Nu ligger han inne i lammningsboxen, vi har försökt torka honom och fått i honom lite vatten.
-
Har de legat länge har de ofta svårt att stå upp. Vi har räddat en del genom att hålla/stötta dem och att hela tiden resa upp dem när de ramlar. Man får dock ha tålamod, för det kan ta allt från en halvtimme till 1 dygn innan de kan stå och gå för egen maskin. Blir de liggande för länge får de ofta problem med magen. Då är det nog hopplöst.
Hur länge har han legat? Hur gammal är han? Hur hade han fastnat (läge)? Knappast sträckning och han bör komma på fötter snarast.
-
Jo, han hade fastnat med hornen i en gammal järnhjul..jag vet, slarv bara att jag inte lyfte undan den direkt när jag släppte in dom.."skulle bara"..
Det har hänt nån gång i natt, hittade honom i morse. Han är ca 3 månader.
Nacken känns väldigt styv/stel när vi lyfter honom.
-
Ja, han har väl kämpat länge för att komma loss. Massera osv. Försök att få upp honom på benen också. Få igång cirkulationen.
Jag vet att en olycka lätt händer, men oftare med gutebagglamm. De verkar ha som högsta intresse att stoppa in huvudena på alla otänkbara ställen de hittar. De fastnar lätt i fårnät också, speciellt om det är dåligt spännt.
-
Ja, ställ honom upp med jämna mellanrum och se till så att han äter och dricker. Jag hade ett bagglamm som var sjukt/svagt (parasiter) i höstas och inte kunde resa sig upp. Honom höll jag på och reste upp i tre veckor men, sen blev han bra och kunde ta sig upp för egen maskin.
-
:) Han verkar repa sig. Står upp o äter nu om än ganska vingligt!
-
Vi håller tummarna ;) för det var ju ett framsteg!
-
Det låter bra. :) Vingligheten försvinner säkert också snart.
-
Nu mår han utmärkt! Och är återförenad med sina kompisar! Tack för all omtanke! :-*
-
Alltid kul när det går bra ;D
-
Å vad skönt att han piggade på sig ! :)