Är det om att skarva två 25m sladdar för att nå längre med elsågen? Funkar det?
Varför skulle det inte fungera?
Se bara till att ha sladdarna helt utrullade(ifall det är sladdvindor) annars kan det bli motstånd,ivärsta fall kan du smälta kabeln.
Det fungerar säkert, men man lär nog märka av en del spänningsfall och sågen kan tänkas vara något svagare än normalt.
2 x 25 m skarvsladd, det ger ju totalt 100 m ledarlängd. Vi antar att kabelarean är 1,5 mm², då blir resistansen 0,0175x100/1,5 , alltså ungefär 1,2 ohm vilket ger spänningsfallet 12 V vid 10 A. Eftersom det är en kabel där båda ledarna ligger nära varandra så kan vi försumma reaktansen och det spänningsfall den skulle kunna orsaka. Det är alltså ca 5 % av nätspänningen som går förlorad när man belastar kabeln med 10 A, det är helt överkomligt.
Moderna sladdvindor brukar ha överhettningsskydd som löser ut om man belastar den hårt i hoprullat tillstånd så att värmen från kabeln inte kan ledas bort, men man får se upp om man har äldre eller hemgjorda vindor. I det här fallet får vi ju 60 W förlusteffekt i vardera 25 m kabeln, tänk själv efter hur varmt det skulle bli av en 60 W glödlampa inlindad i en massa gummikabel.
Tack för svar!