Alternativ.nu
Djur => Andra fjäderfän => Övriga fjäderfän => Ämnet startat av: dalslandsmamman skrivet 14 jun-08 kl 18:47
-
Min kompis barn har hittat en liten fågelunge som ramlat ur boet och tyvärr så va dom där och pillade på den så nu vill väll inte mamman ha den?
Hur ska dom sköta den för att få den att överleva? ???
-
Prova att lägga upp ungen i boet om det går utan att störa för mycket.
Jag tror det är en myt det där att ungen inte blir mottagen, fåglars luktsinne är väl inte det bästa (?)
Försöker ni mata den så kolar den nog ändå.
-
Hon såg inget bo ska dom bara låta pippin vara? Den låg på en väg så om de försöker flytta in den i gräset?
-
Bäst låta naturen ha sin gång, sånt händer överallt hela tiden.
Någon blir väl mätt en stund.
-
Dom lägger in den i gräset, tack för svaren! Synd att det värkade vara så svårt att få dem att överleva. Googlade och det va fera som försökt ta hand om fågelbebisar men de hade dött!
-
Det är normalt att fågelungar lämnar boet vid den här tiden. De kan inte flyga i början. Har den alla fjädrar så har den inte rammlat ur boet men är den naken så kan man försöka hjälpa den.
Personer tar oftast in fågelungar som har lämnat boet bara för de tror att de är övergivna eller har rammlat ut. De har oftast inte heller någon som helst kunskap om hur man sköter fågelungar vilket leder till att ungarna svälter eller kvävs till döds.
Ungarna som har lämnat boet överlever bättre ute där deras föräldrar matar dem och tar man in dem och de dör så har man haft ihjäl dem helt enkelt och inte försökt 'hjälpa' dem.
-
Här kan ni läsa mer om hur man ska göra med djurungar man hittar. Bor ni i närheten kan man även lämna in ungar och skadade djur till dem.
http://www.fagelcentralen.se/
http://www.nordensviltrehab.se/
http://www.kfv-riks.se/
-
Här kan ni läsa mer om hur man ska göra med djurungar man hittar. Bor ni i närheten kan man även lämna in ungar och skadade djur till dem.
[url]http://www.fagelcentralen.se/[/url]
[url]http://www.nordensviltrehab.se/[/url]
[url]http://www.kfv-riks.se/[/url]
Tack dom sidorna sparar jag i favoriter!! :)