Alternativ.nu
Djur => Kor => Ämnet startat av: Gruff skrivet 28 maj-08 kl 09:14
-
Nu frågar jag inte för egen räkning, så ev. detaljer kan jag inte svara på. Men, finns det något knep för att fånga in en yster, förrymd, lite halvvild kossa som härjar ute på bygden? Jag tycker det vore synd om jägaren fick lösa det.
-
En hink med ÄNNU GODARE godis i? Vallhund?
-
Enda chansen som jag tror är att stängsla in en grupp andra kor och hoppas att den förrymda dras till dem. Och att man så småningom försöker integrera rymlingen med flocken.
Vi har haft samma problem där vi bor. Inte våra kor utan rymlingar från andra ställen. Problemet med dessa var att de var 2 stycken respektive en hel flock. De som var 2 tror jag att det gick att få tag i efter sommaren (de hade då gått fria i flera månader), men flocken av Highlandcattle-blandisar fick så småningom skjutas. Då hade de satt skräck i trakten i flera månader genom att jaga bilar, fördärva trädgårdar och uppträda alltför närgånget mot bärplockare. De hade också brutit sig in i andra kossors hagar och bråkat med de som gick där.
De sköts så småningom under älgjakten.
-
<om frigående highland cattle>
De sköts så småningom under älgjakten.
Undrar om det räknas in i jaktkvoten....
-
Håller med Anette. Är kossan inte invallad är det ingen ide att släppa hund efter henne för att valla in, hon springer bara ännu längre bort. Försök mata in den i någon fålla eller liknade där ni lägger massor av god mat och sakta låter henne vänja sig vid den innan ni ens försöker stänga. Fångstgrindar kan vara väldigt bra om ni kan få henne att våga testa stoppa huvudet i en sådan. Långsam invänjning gäller här också. Lycka till!