Alternativ.nu
Odling => Övrigt om odling => Ämnet startat av: hustran skrivet 22 maj-08 kl 15:08
-
Jag har 2 typer av dessa. Båda har sagts vara "äkta". från den ena är "slemmet" färglöst och från den andra så blir det rätt starkt gulbrunt i kontakt med luft. Båda är prickiga som små men en typ är gracilare och verkar behålla prickarna hela tiden. Det är den som är färglös. Smaken på den gula (brukar inte äta, bara som prov) är starkt bitter. Den färglösa mera "menlös" Vilken är då "äkta"? ???
-
Hejsan1
Den medicinska Aloen heter Aloe Barbadensis. Den har en genomskinlig ofärgad gelé i bladen. Smakar i princip ingenting. Bästa medicinska effekt uppnås först när plantan är tre/fyra år. Om du går in på min hemsida, så har jag en bild av min Aloe där.
MVH GuGu
-
Tack för bilden. Så ser den "gracilare" ut. men å andra sidan så är den kraftigare ca.10 år. den får heller inte så himla många ungar hela tiden.De har lite olika växtsätt. Tycker i och för sig att den äldre har blivit "gulare" i växtsaften med åren. Kan man slänga den med gott samvete tror du, den är magnefik och ståtlig. och borde stå i ett skyltfönster. Men man kan ju inte spara på allt. ;D
-
Är det svårt att få tag i den riktiga Aloen?
-
Jag säljer Aloeplantor. Mina förökar sig som sjutton. Hör bara av dig om du vill ha, så kan jag skicka rotade skott till dig. Skotten kostar från en tia upp till en hundring. + porto
MVH GuGu
-
Hej!
Jag köper gärna Aloeplantor av dig! :D
Var vill du ha "beställningen" ? ;)
/Fjällmor
-
Beställningar av Aloe eller ägg, kan göras via mail, på min hemsida......
Du är så välkommen att höra av dig
MVH GuGu
-
Hej!
Jag är också intresserad av aloeveraplanta... Vad har du för spännande örter till salu föresten?
Mvh Linda Färnevik
-
Hejsan!
Just nu finns det 7 sorters myntha och salvia, till salu, i kryddträdgården. Plantorna kostar 30:-/st + porto
För övrigt så har det varit ett dåligt år för växtligheten. Vid intresse, så finns alla uppgifter på min hemsida, som finns i profilen.
MVH GuGu
-
Vilken är din hemsida?
-
Notera att GuGu's senaste inlägg i tråden är snart 14 år gammalt, och det är över 8 år sedan hon sist var inloggad på forumet. Så det hela kanske inte är så aktuellt längre.