Alternativ.nu
Djur => Kaniner => Ämnet startat av: sofiaho skrivet 18 maj-08 kl 16:00
-
Sitter och funderar och drömmer mig bort hur jag skulle vilja fixa min kommande kaningård (det är inte aktuellt på länge dock).
Skulle vara jättekul att se hur ni som har många kaniner och kanske främst kaniner för självhushåll/köttproduktion har löst era kaningårdar! Berätta gärna lite kring dem, vad ni tänkte på när ni byggde, för och nackdelar ni kommit på längst vägen osv
-
Hej!
Larm, minfält, självskjutande gevär och så några 6-fackare med kaniner också.
Beekeepern ;)
-
Hej!
Larm, minfält, självskjutande gevär och så några 6-fackare med kaniner också.
Beekeepern ;)
;D
-
Helt seriöst så måste man faktiskt fundera på hur man skall klara sig undan besök från tvåbenta rävar. Larm är alldeles nödvändigt, inte bara precis vid kaninerna utan även en bit ifrån så man kan få en varning innan tillgreppet är ett faktum.
Belysning.
Jag har inga bra förslag på hur kaninerna skall kunna gå på bete. Och det retar mig eftersom jag tycker det är ett jättebra sätt att hålla dem på sommaren. Gunnebostängsel med taggtråd?
-
Tips på kaninhysning kanske:
En granne längre ner längs vägen tröttnade för något år sedan på diverse påhälsningar så han satt en helg och "flätade" en tjock kabel med taggtråd som han sedan la ut tvärs över infarten med lite löv o gräs över!
Sen hade han en liten liten skylt som upplyste om detta på husväggen haha! Dom han kände blev informerade och fick ringa innan besök.
Han upptäckte vid två tillfällen hur effektivt det var: Första gången när han själv efter en lång kväll körde in på uppfarten och glömde sin "fälla" . Detta gav honom däckbytes jobb dagen efter och sen ett bra tag efter så kom det klåfingriga tvåbeningar och de fick stranda den stulna bilen och promenera 1,5 mil till civilisationen där faktiskt polisen väntade!
Själv har jag flera hundar med möjlighet att hälsa på hos smådjuren, bra belysning och stora höhäckar, lättstädade burar med utemöjlighet och elstängsel runt alltihop med möjlighet att vidarekoppla elen till stalldörr mm.
-
Jag ville ju se bilder ;) Ingen som har bilder på sina kaningårdar?
-
Jag ville ju se bilder ;) Ingen som har bilder på sina kaningårdar?
Jag hade en del bilder i datorn, men den krashade och allt försvann... orkar inte fota nu... :P
Finns bilder utlagda om du söker på burbygge, bygga bur, eller något sådant.
-
Hej!
Larm, minfält, självskjutande gevär och så några 6-fackare med kaniner också.
Beekeepern ;)
;D ;D ;D
Här blir både larm och hund.. Vill ju också ha mina på bete, tyvärr får det bli dagtid när vi är hemma och ute, på nätterna får de vara inne i buren :( Borde vara tvärtom då kaniner är nattaktiva men tyvärr är de ju inte ensamma om det.
-
Så här blir det när jag/vi bygger ,man tager vad man haver,men det blir helt ok
-
Så här blir det när jag/vi bygger ,man tager vad man haver,men det blir helt ok
mera
-
mera
en till
-
Här har jag några burbilder.
http://www.alternativ.nu/smf/index.php?topic=41514.0
Beekeepern
-
Jag har några kaniner inne i "stallet". (en del av sambons garage, där han har verktyg mm.)
(http://i80.photobucket.com/albums/j184/UllisAndersson/burklar.jpg)
9 fackare som är fast byggd i väggen
Sen har jag några "skruttiga" burar ute i kaningården, dessa ska målas om i röd färg med blåa dörrar nu under sommaren. Då ser dom lite mer enhetliga(heter det så ???) ut.
(http://i80.photobucket.com/albums/j184/UllisAndersson/bur-2.jpg)
(http://i80.photobucket.com/albums/j184/UllisAndersson/burar.jpg)
(http://i80.photobucket.com/albums/j184/UllisAndersson/burmedviltgul.jpg)
Sen har jag en 3 fackare inne hos getterna och tre större burar till belgiska jättarna i en getbox. Som jag för tillfället inte hittar några bilder på...