Alternativ.nu
Djur => Höns => Höns: Ruvning, kläckning och kycklingar => Ämnet startat av: fungilla skrivet 12 maj-08 kl 13:00
-
Fick för några dagar sedan en kyckling som inte får styrsel på benen. Det verkar som om den lille helt enkelt inte orkar sätta ihop benen. Har varit sådan sedan födseln i övrigt piggoch äter.De andra 18 kycklingarna mår bra.
Har sådan beslutsångest om jag ska ta bort den direkt :'(eller om den kan bli bra. Några goda råd om vad det kan vara för fel.
-
Vi fick en sån, en plymouth rock kyckling, hon liksom haltade fram med ena benet framåt och ena bakåt, och tårna vek sig gärna lite under det främsta benet. Det rättade till sig efter några dagar och hon sprang lika raskt som de andra, men en dryg vecka gammal dog hon bara, helt utan vidare, vet inte om de ostyrsliga benen var ett tecken på att något inte var rätt. Hon växte inte mycket heller utan var nästan lika liten hela tiden, trots att hon åt bra.
Vet inte om du blev hjälpt av det här iofs...
-
Sök på trådar från i mars, typ "kyckling med spretande ben".
Jag har en som spretade - och som fortfarande gör det, 7-8 veckor gammal.
-
Finns det fler med samma syptom som klarat sig så finns det lite hopp att den lilla ska klara sig. Det är en exakt beskrivning om hur min lilla ser ut.
-
Båda mina dv kochin kycklingar har varit veka i benen och vingliga de första.
Men nu springer de runt och är jättepigga.
Hoppas det löser sig.
-
Här står massor om "Kycklingar med spretande ben":
-
Min brahma Bettan har fortfarande ett ben åt sidan, men rör sig bra, och verkar må bra rent allmänt. Tyvärr ser hon mer och mer ut som en tupp, så hon lär bli middag i höst :(
-
Den lilla blev bara svagara och svagare trots att jag fick i den mat. Så till slut somnade hon/han bara in. Fy vad tråkigt det känns