Alternativ.nu

Djur => Brukshästar => Ämnet startat av: Kavat skrivet 06 apr-08 kl 21:47

Titel: Kolla parasiter själv
Skrivet av: Kavat skrivet 06 apr-08 kl 21:47
Hej,
Är det någon här som gör det?

Jag skulle gärna lära mig hur man gör, hurdant mikroskop man behöver, hur man räknar ut parasittrycket osv

Ann
Titel: SV: Kolla parasiter själv
Skrivet av: Körven skrivet 09 apr-08 kl 10:15
Jag såg ett mycket bra mikroskåp på Tradera av märket Zais eller hurdet stavas.Mycket billigt var det också.Förutsättningen är att man skall kunna identifiera äggen,sedan så skall man räkna ut hur många det är.Det finns ett speciellt hjälpmedel till dettta.Man får ett medelvärde på förekomsten av ägg i träckprovet.Det är kompliserat och svårt att få något vettigt resultat av detta på amatörbasis.
Men det kan vara intresant,för man kan även se osmält foder,för att se vad som är smältbart tex.Man sköljer träcket i ett durkslag och analyserar dom fasta delarna för att se vad det är.Maskäggen kommer förmodligen att finnas i "vattnet"

                          Lycka till
Titel: SV: Kolla parasiter själv
Skrivet av: Vildvittra skrivet 17 apr-08 kl 14:31
Om jag inte har helt fel så ser vissa av äggen likadana ut från olika parasiter. Så för att veta vilken parasit det rör sig om måste man oftast odla fram dem. Det är vad de gör på SVA när man skickar in träckprov i alla fall.

Vildvittra
Titel: SV: Kolla parasiter själv
Skrivet av: Körven skrivet 17 apr-08 kl 20:37
Det är rätt o riktigt,för att veta exakt vad det är så måste man odla fram dom utäckingarna.
Titel: SV: Kolla parasiter själv
Skrivet av: Eir skrivet 14 maj-08 kl 17:12
Jag var på en avmaskningskurs tidigare i år. Då fick vi ta med eget träckprov och analysera. Det som behövdes var ett mikroskop och en McMaster-kammare. Kammaren måste man ha för att få reda på hur många ägg per gram träck hästen har. Det är en säker metod men jag tror att det var så att man inte ser skillnad på ägg från stora och lilla blodmasken. Borde finnas fler sådana kurser någonstans. Jag gick min kurs på Hushållningssällskapet i Skaraborg.
Titel: SV: Kolla parasiter själv
Skrivet av: Falin skrivet 14 maj-08 kl 22:30
Jag har en kontakt som gör avmaskningsprov, betydligt billigare än tex Vidilab, och så får man råd om avmaskningsmedel, tidpunkter, beteshygien osv. PM:a om ni vill ha namnet!