Alternativ.nu

Djur => Getter => Övrigt om getter => Ämnet startat av: Doris och Börje skrivet 18 mar-08 kl 12:53

Titel: Inspektion!
Skrivet av: Doris och Börje skrivet 18 mar-08 kl 12:53
Denna tråd skulle kunna ligga under vilket djurslag som helst egentligen.
Idag har miljöinspektören varit på min gård!
Var inga problem alls egentligen. Ska bara fixa en bredare och högre stalldörr. Fick ett och ett halv år på mig att åtgärda det på.
Men hon tyckte det var så roligt att vi hade getter! "-Inte så ofta man ser folk som har getter, men det är kul att de finns". Våra(dvärg) getter har en fålla på 14 kvm, och fritt strövande på tomten. DET gillade inspektören! Hon gillade att vi hade spån och halm till dem. Hönorna hade hon inget att säga om alls. Hos hästarna var det bara det med dörren.  Hon sa att vi hade fina, välskötta djur med bra ordning hos djuren!
Så jag får väl vara nöjd :) Det tråkiga i det hela är väl att man måste betala......800kr.
Titel: SV: Inspektion!
Skrivet av: Dandelia skrivet 18 mar-08 kl 13:15
Grattis!  :) Hur kom det sej att ni fick kontroll?

/Dandelia
Titel: SV: Inspektion!
Skrivet av: Doris och Börje skrivet 18 mar-08 kl 13:19
De åker runt till alla djurgårdar i hela Marks kommun. Alltså även om man inte har en jordbruksfastighet. Jag har INTE fått en anmälan på mig utan de besöker ALLA. I första hand de gårdar med hästar. Inspektören sa att de åker in på alla vägar, stora som små, och letar upp de gårdar som inte finns med i deras register.
Titel: SV: Inspektion!
Skrivet av: annan skrivet 23 mar-08 kl 19:33
Så roligt att de gillade er djurhållning (fast trist med avgiften..), då är det väl bara att sätta på kaffehurran om dom är påväg hitåt snart.