Alternativ.nu
Mat & tillvaratagande => Bröd => Ämnet startat av: speedwell skrivet 17 mar-08 kl 14:19
-
Nu har jag läst i flera recept att man ska låta bröden jäsa på en handduk och sedan flytta dem till plåten precis innan de ska gräddas. Jag prövade två gånger men jag förstår inte vitsen med det?
Bröden jäste jättefint, men när jag flyttade dem sjönk de ju bara ihop igen och blev fula och kompaka. Jag försökte ändå vara så försiktig jag kunde men de blev ändå platta..
Eftersom anledningen att jäsa på handduk enligt vad jag förstått är att bröden ska jäsa på höjden och inte flyta ut (man drar upp handduken lite på sidorna..) så verkar det väldigt onödigt när de bara sjunker ihop när man sätter dem på plåten..
Någon som vet lite mer om detta?
-
Har upplevt samma som dig. Gäller även bröd jästa i korgar och framförallt surdegsbröden faller ihop. Jag har försökt att lösa korgbröden med -massor- av mjöl. Det blev lite bättre. När det gäller handduk emellan bröden så har jag jäst på plåt och lagt handdukar emellan som sedan har varit lite lättare ta bort fast även här tog jag -mycket- mjöl.
-
Om du bakar i vedeldad stenugn eller sätter bröden på en förvärmd plåt eller stenskiva så höjer de sig kvickt igen efter flytten, förutsatt att de inte jäst alldeles för länge så de flutit ut.