Alternativ.nu
Hantverk => Skinn => Ämnet startat av: louise skrivet 13 mar-08 kl 11:29
-
jag hade namn på ett garveri som gör kaninskinn men har tappat bort det, nån som vet? Fick för mig att det var Donnia, men vet inte. Tranås gör inte kanin iallafall.
-
Kolla med Delsbo.
Jag har för mig att de gör lite alla möjliga skinn.
Mvh
Charlotte
-
Tar inte Tranås emot kaninskinn längre? Har garvat skinn däreifrån. Vill dock gärna skicka till något annat företag för till Tranås skickade jag två men fick tillbaka ett.
Delsbo?
-
Jag har skickat till Uttersjöbäckens garveri. Tar tid, men blir bra, vi får tillbaks alla och våra skinn. Pratar om get och fårskinn. Men i deras prislista finns också kanin med.
Edgar
-
har du ett komplett namn på företaget i Delsbo? hittar inte det annars.
TAck alla för tips. Men är lite frustrerad över de långa avstånden. Finns det något i söder?
-
den enda som tar (tog) emot kaninskinn i tranås slutar nu första maj, pension och ingen som tar över,för en månad sen iallafall då jag var där. söker oxå ett garveri i södra landsänden
-
Delsbo Skinnberederi
Telefon: 0653-21121
Adress
Prättingberg 12
820 60 DELSBO
Jag har fått Fårskinn alunberedda där.
Med skinnleveransen (som i o f s var för några år sedan) fick jag en prislista med en hel massa olika sorters skinn,
så de kanske tar kaninskinn också?
Mvh
Charlotte
-
Är det nån som har lämnat kaninskinn till garveriet i Delsbo? Det skulle vara lite spännande att få veta vad det kostar. Hur mycket måste man lämna in för att det ska löna sig tex?
/Sara
-
Är det nån som har lämnat kaninskinn till garveriet i Delsbo? Det skulle vara lite spännande att få veta vad det kostar. Hur mycket måste man lämna in för att det ska löna sig tex?
Ring och kolla ;)
Men jag pratade med dem för något år sedan, och då tog de inte emot kanin.
Det ska finnas någon tjej i Uppland som köpt upp Tranås kaninskinnsutrustning (när han la ner), hörde jag i helgen. Mer vet jag inte.
-
Jag har skickat till Uttersjöbäckens garveri. Tar tid, men blir bra, vi får tillbaks alla och våra skinn. Pratar om get och fårskinn. Men i deras prislista finns också kanin med.
Edgar
Adressuppgifter?
-
Flygsfors Pälsgarveri utanför Orrefors i Småland bereder kaninskinn.
0481-30 631 Frank Kanht.
De tar för övrigt de flesta typer av skinn och har både tvättbara, eko-skinn, alunberedda och garvade utan päls (gäller får).
-
Flygsfors Pälsgarveri utanför Orrefors i Småland bereder kaninskinn.
0481-30 631 Frank Kanht.
De tar för övrigt de flesta typer av skinn och har både tvättbara, eko-skinn, alunberedda och garvade utan päls (gäller får).
Tack för tipset, vet du om de har nåt minimum antal kaninskinns krav?
-
Flygsfors garveri tar emot även enstaka skinn, men jag skulle sa till att fota dom eller skriva upp vad de är för färg, för jag höll på att få fel skinn. Annars är han bra! Kostar 100 kr styck och tar ett par månader.
-
Uttersjöbäckens Garveri
Uttersjöbäcken 30
930 10 Lövånger
0913-300 00
-
NÅn som har priser på de här ställena?
-
För allmän info:
Har idag pratat med Uttersjöbäckens Garveri och de tar EJ kaninskinn :(
MVH Sara
-
ab tranås skinn beredning tar emot kaninskinn nu, efter det att den andra skinngubben gått i pension. man kan lämna in kaninskinn och så kommer någon? och hämtar och bereder hos sig, vet inte vem tyvärr och har inte prövat än, men ska göra det snart. det kan visst ta lite tid och priset är oxå ett frågetecken, men det går iallafall att lämna i tranås nu.... men här har jag ju Pälsgarveriet, Frank Kant 0481/ 30631 tja!!
-
Men, var det inte nån som köpte upp hans grejor och skulle ta över ???
-
Av de få som tar emot småskinn är det enligt vad jag hittat svårt att få tag i någon som bereder på miljövänligt sätt. Att bereda småskinn i form av kanin, räv, mård osv är inte svårt att göra hemma, och för den som är intresserad kan jag rekommendera utbildningarna på Bäckedals fhsk (har själv gått långa skinn på en hel termin, men de har även kortare kurser) och Lotta Rahmes böcker om skinnberedning.
Har man tur att snubbla över boken Fårskinn -Beredning, sömnad, traditioner kan jag även rekommendera den. Den innehåller massor med bra knep, vettig information och bra bilder. Metoderna är desamma som för små djur, man får bara byta skala =)
Vill man skicka till garveri har jag hittills hittat Tranås som bereder i varje fall fårfällar med någorlunda miljövänliga metoder, även om de blandar i syntetiska medel i garvningen.
-
Flygsfors - Frank Kanht har flera miljövänliga alternativ. Han ligger nog en bit före Tranås där.
-
Igår hämtade vi 28 underbart vackra, mjuka och fina kaninskinn som Pälsgarveriet i Flygsfors
fixat åt oss! 80kr/st och det var det verkligen värt!
-
Puttar upp denna tråd och undrar om nån har uppdaterade erfarenheter?
-
Är också intresserad av att få några fina kaninskinn .
Ingen som vet var??? ???
-
Igår hämtade vi 28 underbart vackra, mjuka och fina kaninskinn som Pälsgarveriet i Flygsfors
fixat åt oss! 80kr/st och det var det verkligen värt!
Undrar vad det är för priser idag. Ska det vara fryst eller saltat?
-
I juni fick jag hem jättefint garvade kaninskinn från flygsfors, de ( mer än 10 st skinn, annars 100kr/st) kostade 80 kr/st plus frakt.
De var saltade, och ordentligt inpacketerade för att inte läcka när jag skickade dem.