Alternativ.nu
Mat & tillvaratagande => Övrigt om mat och recept => Ämnet startat av: Nescio skrivet 10 mar-08 kl 08:45
-
jag tillbringade en sommar (-93)på ett vegan-kollektiv (rosa) utanför tranås ,och jag kommer ihåg hur vi mjölksyrade grönsaker,inte genom att "stampa"dom ,som man gör med vitkål o morötter ,utan vi skar grönsakerna (o svamp har jag för mej) i lagom bitar la dom i en glasburk ,kokade någonting ? vatten och ................. o hällde på sen fick det stå hur länge minns jag inte heller .är det någon som vet något om detta ?
tacksam för svar ,Katarina
-
Du kanske minns fel? Det låter mera som ättiksinläggning.
-
va? kan jag ha så fel? ja själva grejen med mjölksyrejäsning är väll att det jäser i sin egen saft???Ähh vet inte,undrar var det var då? ättika vet jag var det inte ,vi kokade upp vattnet också fick det svalna,jag kommer inte ihåg vad som tillsattes
-
jo,nu har jag tagit reda på hur det ligger till.Man häller på (kokar o svalnar ,om man tror att vattnet inte är bra)vatten över skurna grönsaker o/eller svamp ,låter det stå LUFTTÄTTi 18 grader 7-10 dgr ,sedan kallt ,då blir grönsakerna mjölksyrade
-
Min sambo mjölksyrar. Hon tillsätter salt i vattnet, ca 1-2 msk/liter, t.ex. surgurka behöver en hel del salt men mängderna kan man slå upp på lämpligt ställe. Stampad surkål ska endast ha ca 1 tsk/liter surkål... Sedan tillsätter hon gärna en skvätt av tidigare mjölksyrningsspad (från en lyckad inläggning vill säga), då kommer syrningen igång snabbare och säkrare.
Annars gör hon precis som du skriver, fast burkarna får stå i vanlig rumstemperatur, vilket är varmare än 18 grader hos oss. Hon använder vanliga "franska" konserveringsburkar med gummi-/silikonringar. Man kan behöva fylla på med lite vätska om det pyser ut mycket av originalspadet när det jäser. Bäst är ju riktiga mjölksyrningskrukor med vattenlås men de är rätt dyra. Och ofta stora.
Jag vet att det finns mjölksyrningstrådar någonstans här under mattrådarna och det fínns också beskrivet i handbok för vardagsekologi (http://www.alternativ.nu/users/handbok/livsmedel/mjolksyrning.html)
-
Det syras fortfarande i Tranåstrakten, kan jag säga :) Du har så rätt. Tillvägagångssättet kan mkt. väl gälla för mjölksyrade grönsaker och svamp. Man kan skära ned lite vad som helst, slå över saltlake och ev. lite startkultur från föregående sats eller vassle (ej i veganvarianten ). Mer exakta uppgifter finns som sagt att slå upp.
-
Idag är det dags att öppna jäskrukan med min första egenhändigt tillverkade surkål.... Hur spännande som helst!
-
Å vadå, avundsjuk,ÄLSKAR surkål (o syrade morötter) :P
-
Det syras fortfarande i Tranåstrakten, kan jag säga :) Du har så rätt. Tillvägagångssättet kan mkt. väl gälla för mjölksyrade grönsaker och svamp. Man kan skära ned lite vad som helst, slå över saltlake och ev. lite startkultur från föregående sats eller vassle (ej i veganvarianten ). Mer exakta uppgifter finns som sagt att slå upp.
Har du kontakt med Rosa-gänget ,bor Classe o Marie fortfarande kvar??