Alternativ.nu

Bygga & Bo => Uppvärmning => Ämnet startat av: Eva skrivet 07 mar-08 kl 22:45

Titel: Alternativ till elvärme
Skrivet av: Eva skrivet 07 mar-08 kl 22:45
Mitt lilla hus värms upp med direktel men jag skulle gärna vilja kunna värma med ved/pellet. Kruxet är att det saknas rökgång/spismur, undrar om man iaf kan ha nån form av kamin med rökgång ut genom väggen tex?
Titel: SV: Alternativ till elvärme
Skrivet av: eka skrivet 07 mar-08 kl 22:51
Det finns nånga sätt att lösa ditt problem.
Många installerar braskaminer med plåtskorsten som leds rakt upp genom taket. Har du ett stabilt underlag kan man även bygga skorstenar av färdiga block man staplar ovanpå varandra.

Att dra ut genom vägg innebär ändå att du måste upp över nock. Väggenomförningen i sig själv är även den något större brandrisk än om man går rakt upp.

Vad man skall välja bygger mycket på hur huset ser ut.

Titel: SV: Alternativ till elvärme
Skrivet av: Eva skrivet 07 mar-08 kl 23:25
Tack för svaret!
Titel: SV: Alternativ till elvärme
Skrivet av: ceson skrivet 08 mar-08 kl 08:22
Du kan kolla denna länk    http://www.ariterm.se/
detta kanske är något för dig. Dom har ett system
med pelletskamin med utsläpp genom väggen utan skorsten.
Titel: SV: Alternativ till elvärme
Skrivet av: souped skrivet 09 mar-08 kl 01:00
Ett annat alternativ är att sätta tex. panna och tank i en liten byggnad  utanför huvudbyggnaden och därfrån leda in värmen i huset.

edit: också lämpligt med lite vedförvaring i den byggnaden.  :)
Titel: SV: Alternativ till elvärme
Skrivet av: Eva skrivet 09 mar-08 kl 01:07
Stort tack för alla bra förslag o tips! :)
Titel: SV: Alternativ till elvärme
Skrivet av: sɹǝpuɐ skrivet 10 apr-08 kl 18:14
Du kan kolla denna länk    [url]http://www.ariterm.se/[/url]
detta kanske är något för dig. Dom har ett system
med pelletskamin med utsläpp genom väggen utan skorsten.


Jösses! Detta var ju helt genialt! Nu kan ju massor med folk med dyra elräkningar, men inga andra uppvärmningssystem, himla enkelt fixa miljö-vänlig värme. Utan att installera skorsten eller dra rör. Bara att sätta kaminen mot en yttervägg! Finns det någon här som har testat ett sådant system?

A.
Titel: SV: Alternativ till elvärme
Skrivet av: take skrivet 10 apr-08 kl 18:30
Liknande har ju funnits för olja och gas i säkert 50 år så det var väl på tiden att det kommer en liknande panna på pellets.
Titel: SV: Alternativ till elvärme
Skrivet av: 2rosor skrivet 11 apr-08 kl 14:28
Vad sägs om det här?
http://www.climatewell.com/

Problemets lösning närmar sig!
Titel: SV: Alternativ till elvärme
Skrivet av: 2rosor skrivet 15 apr-08 kl 09:51
Här hittar man mera:
http://energiaktion.wordpress.com/
Titel: SV: Alternativ till elvärme
Skrivet av: sɹǝpuɐ skrivet 15 apr-08 kl 10:14
Här hittar man mera:
[url]http://energiaktion.wordpress.com/[/url]


Och här:

http://www.vaku-isotherm.de/indexen.php (http://www.vaku-isotherm.de/indexen.php)

Klart spännande, men verkar ganska dyrt. Redan idag, i ett välisolerat hus, svarar ventilation och fönster nog för de största värmeförlusterna. Förmodligen blir det billigare och värmesmartare att lägga pengarna på en värmeväxlare till ventilationen eller bättre isolerade fönster.

Men det här isoleringsmaterialet kan vara väldigt intressant för att göra super-effektiva kylskåp/frysar eller effektiva och utrymmessnåla ackumulatorer, kanske rent av högtemperatur med någon annan media än vatten, så att man kan utnyttja tröskeleffekterna vid fasförändringar när ett material smälter/stelnar. Det blir ju som en termos, fast upprullat till en platt skiva.

A.