Alternativ.nu

Bygga & Bo => Bygga och renovera => Ämnet startat av: Mabande skrivet 05 mar-08 kl 01:09

Titel: Bygga en spiskåpa?
Skrivet av: Mabande skrivet 05 mar-08 kl 01:09
Aloha!

Sitter på den inte allt för soliga skånska åkermarken och funderar på att snygga till köket lite grann.
Kåken är (hyfsat) nyköpt och de förra ägarna har misskött den en "aning" under dess status som 40 års sommarboende, så det finns (bland mycket annat) ingen spisfläkt. Så, med tanke på att det inte ser så tidsenligt ut med en kromad elektroheliosfläkt med glasvalv tänkte jag langa in en okej fläkt - och vad passar bättre i köket hos en drygt hundraårig skånelänga än att bygga in härket i en spiskåpa? :)

I och med att det är en ganska temporär lösning (först göra köket användbart, sen renovera rötna rum, avsluta med att snofsa till köket rejält) så det är ingenting som ska sitta i alla evinnerlighet, men det skulle vara trevligt om det såg lite snyggt ut medan det var uppe ;)
Lagom lågt i tak (de har gjutit en ojämn betongkaka till golv som ska bilas ur "nån gång senare"), så med sträckan mellan spis och spiskåpa borträknad så har jag drygt 40-45 cm att spela på.

Det som är kruxet är alltså: nån som har tips på utseende? :)
Hittade en variant som kan funka, men funderade på om det inte finns snyggare grejer där ute: (http://dev.viivilla.dk/xdoc/articles/0000000058.gif)

(ja, om den blir bra så ska jag skicka upp lite skrytbilder - om den inte blir bra så blir det bilder på mig i tårar :P)
Titel: SV: Bygga en spiskåpa?
Skrivet av: Skogsvilde skrivet 06 mar-08 kl 12:11
Den lösningen som du hittade ser faktiskt ganska vettig ut...

Men det finns sätt att lösa det... 
Enklaste lösningen kan vara den bästa..
Köp plyfaskivor ellar någåt liknande..
Bygg upp den form du önskar...
Montera ev hyllor. som utsmyckning kan du använde diverse list. 
Måla med valfri färg..
Då har du en förhållandevis enkel lösning, som är unik då det är din skapelse..
Titel: SV: Bygga en spiskåpa?
Skrivet av: Lotus skrivet 06 mar-08 kl 20:07
Jag tyckte spiskåpan du hittat såg jättefin ut!
Titel: SV: Bygga en spiskåpa?
Skrivet av: skräptanten skrivet 07 mar-08 kl 14:11
Visst, det kan vara snyggt och tidsenligt med en spiskåpa, men problemet är bara att nästan all den goa värmen från din eventuella vedspis hamnar i kåpan och inte ute köket, där den behövs bäst.
Titel: SV: Bygga en spiskåpa?
Skrivet av: Filip Skräplund skrivet 07 mar-08 kl 14:53
Stänger man spjället så kommer ju värmen från spisen ut i köket.
Titel: SV: Bygga en spiskåpa?
Skrivet av: skräptanten skrivet 08 mar-08 kl 20:07
Spjället sitter som regel ovanför spiskåpan, och dessutom lär man inte elda med spjället stängt. (Om det nu finns vedspis där, vill säga...)

Hmm, Filip, är vi månne släkt, förresten ;) ...?
Titel: SV: Bygga en spiskåpa?
Skrivet av: Mabande skrivet 08 mar-08 kl 22:25
Tänk den som hade sån lyx som vedspis i köket... :'(

Det blir mest en estetisk grej för att skymma den måttligt vackra spisfläkten som ska installeras och det blir nog ett plyfabygge (enkelt och lätt ;)). Funderar på att langa ett litet lager puts eller så på för att ge illusionen av en murad kåpa, vad tros?

Tack för svaren och kommentarerna :)
Titel: SV: Bygga en spiskåpa?
Skrivet av: Filip Skräplund skrivet 09 mar-08 kl 01:37
Spjället sitter som regel ovanför spiskåpan, och dessutom lär man inte elda med spjället stängt. (Om det nu finns vedspis där, vill säga...)

Hmm, Filip, är vi månne släkt, förresten ;) ...?

Skrev fel där, jag menade ventilationsluckan (eller vad det heter).
Den är ju oftast stängd när man vill spara på värmen, ventilation blir det ändå genom spisen.

Släkt...i anden kanske, jag är också en skräpsamlare av rang. 
Titel: SV: Bygga en spiskåpa?
Skrivet av: skräptanten skrivet 09 mar-08 kl 16:34
Skrev fel där, jag menade ventilationsluckan (eller vad det heter).
Den är ju oftast stängd när man vill spara på värmen, ventilation blir det ändå genom spisen.
Oki....då är jag med. I mormors och morfars förra hus var kåpan i gammalt original, sen den tiden när man eldade direkt på hällen, så där fanns ingen vent.lucka, man hade väl nån gång när det skulle sättas in den stora moderniteten vedspis helt enkelt murat igen hela vägen upp i muren förutom spisens rökgång.
Men nu har ju stackars Mabande ingen vedspis, så det är inte mycket att diskutera.
Släkt...i anden kanske, jag är också en skräpsamlare av rang. 
;D ...fast jag tycker sakletare låter bättre, eller möjligen ekorre...och sen är det inte skräp, det är bra-att-ha-saker...