Alternativ.nu

Bygga & Bo => Bygga och renovera => Ämnet startat av: vattuvarg skrivet 04 mar-08 kl 20:36

Titel: Susipuu - ett litet hus
Skrivet av: vattuvarg skrivet 04 mar-08 kl 20:36
Här kommer första glimten av Susipuu, det hus jag planerar för min lilla familj.

Det finns inte mycket med i den här bilden, men människorna som ska vara i huset måste prioriteras när man ritar hus så det rent tekniska kommer sen. En sak kommer ni dock att lägga märke till och det är de två rum som har förhöjt golv. Tänk inte på de rummen som just rum utan tänk er istället att det är jättestora soffor eller sängar. Min tanke i nuläget är att golvet i de rummen kommer att vara fyra och en halv tatami vardera. Tatami är det där som japaner har på golvet i vissa rum. Det kan bäst beskrivas som en platt risstrådyna med vassvävsyta. De förhöjda ytorna kommer att användas för sittande och liggande aktiviteter som tv-tittande, internetsurfande, sömn, studier, etc...

Bilden visar inte heller den trappa som av naturliga skäl måste finnas i ett tvåvåningshus. Det är en av detaljerna jag jobbar med just nu.
Titel: SV: Susipuu - ett litet hus
Skrivet av: vilde skrivet 04 mar-08 kl 22:17
Go on Vargen, detta är intressant  :)
Lite svårt att se hur många rum det är i huset, glöm inte att vi alla, vuxna som barn ibland behöver ett eget krypin där vi kan vara ensamvargar och stänga om oss.
Titel: SV: Susipuu - ett litet hus
Skrivet av: Eulalia skrivet 04 mar-08 kl 22:40
SNyggt, men jag säger som Vilde: måste finnas nåt litet hål där man kan stänga om sig om man har huvudvärk eller vill läsa en bok eller nåt annat  :)

Vad sägs om trappan skulle vara längs med skorstenen? Kanske lite för brant men om man tänker sig det mer som en stege med djupa steg....lite som de hade i lilla huset på präriern, om du sett deras hus?

Titel: SV: Susipuu - ett litet hus
Skrivet av: vattuvarg skrivet 04 mar-08 kl 23:26
Go on Vargen, detta är intressant  :)
Lite svårt att se hur många rum det är i huset, glöm inte att vi alla, vuxna som barn ibland behöver ett eget krypin där vi kan vara ensamvargar och stänga om oss.

Varje plan har tre rum och en liten passage. De förhöjda rummen har skjutväggar, liksom hygienrummet (tjottan ;) ) och maskinrummet (som ligger rakt ovanför). Varje våning bygger på den gyllene spiralen.

Just nu lutar jag åt att ha trappan i ett lågt torn utanför huset.