Alternativ.nu
Odling => Övrigt om odling => Ämnet startat av: Gröngräs skrivet 20 feb-08 kl 23:17
-
Hejsan!
Om man köper frön till grönsaker/örter osv, från tex mat-butikernas fröutbud
som brukar dyka upp på våren, av "kända" fröfirmor, blir det då
icke-ekologiska grönsaker man odlar i sitt land?
-
Japp, så länge det inte står på fröpaketet att de är ekologiska.
-
Om odlingen inte kontrolleras av något kontrollorgan är den inte ekologisk oavsett hur den bedrivs. Skall man inte sälja grönsakerna gör väl det detsamma.
-
okej, men är fröerna på något sätt "förgiftade" med besprutning?
-Vad är det för skillnad mellan ekologiska och o-ekologiska frön?
-
-Vad är det för skillnad mellan ekologiska och o-ekologiska frön?
Samma som mellan ekologiska och oekologiska grönsaker: de skall vara kontrollerade av en kontrollorganisation.
En skillnad dock: utsäde som används för att producera ekologiskt utsäde behöver inte vara ekologiskt odlat. Annars skulle det bli omöjligt att starta den ekologiska "kedjan".
-
Enligt Lindbloms Fröer är utsädesodlingen den mest besprutade grödan. Delvis eftersom man kan spruta utan att hindras av karenser eller livsmedelsmässiga begränsningar.
Så om fröerna man köper från fröfirmor finns som ekologiska bör man köpa dom om man vill stötta den ekologiska rörelsen.
Däremot blir det lika nyttiga och friska grönsaker oavsett metod i utsädesodlingen.
-
Jag tror det blir viktigare och viktigare att köpa ekologiskt utsäde..
Läste det här i en annan tråd
http://www.alternativ.nu/smf/index.php?topic=30497.msg270132#msg270132
Kolla också in här.. http://www.gmofri.se/
Självklart blir det en skildnad på växt från vårdat frö../ Mirami...som odlar med kärlek! ;D
-
Runåberhgs håller på och går över till enbart ekologiskt frö.
Sedan till kommentaren att man får använda icke ekofrö till ekologisk odling som typ KRAV, och det stämmer att man ibland använder icke EKOfrö vid KRAVodling, reglerna säger att man ska använda ekologiskt utsäde ifall det finns av grödan, odlar man en gröda där det inte går att få tag på ekofrö så får man använda icke EKOutsäde
Alla kan odla ekologiskt och kan även kalla det ekologiskt odlade grönsaker ifall man ex. säljer i gårdsbutik men man får inte säga att det är KRAV, eller Demeter ifall man inte hör till de organisationerna.
-
Alla kan odla ekologiskt och kan även kalla det ekologiskt odlade grönsaker ifall man ex. säljer i gårdsbutik men man får inte säga att det är KRAV, eller Demeter ifall man inte hör till de organisationerna.
Det är inte vad EU säger.
Artikel 5
1. Märkning och reklam för en vara av det slag som anges i artikel 1.1 a får inte innehålla uttryck som syftar på ekologisk produktion om inte följande villkor är uppfyllda:
a) Uppgiften visar tydligt att den avser en metod för jordbruksproduktion.
b) Varan har producerats i enlighet med de regler som fastställs i artikel 6 och 7 eller importerats från ett tredje land i den ordning som fastställs i artikel 11.
c) Varan har producerats eller importerats av en leverantör som är underkastad den kontroll som fastställs i artikel 8 och 9.
...
Artikel 8
1. Varje aktör på marknaden som producerar, bereder eller importerar från tredje land produkter av det slag som specificerats i artikel 1 skall
a) anmäla denna verksamhet till den behöriga myndigheten i den medlemsstat där verksamheten bedrivs, varvid anmälan skall omfatta de upplysningar som specificeras i bilaga 4, och
b) ställa sin verksamhet under det kontrollsystem som avses i artikel 9.
...
Artikel 9
1. Medlemsstaterna skall upprätta ett kontrollsystem som handhas av en eller flera för uppgiften utsedda myndigheter eller godkända privata organ och vars granskning leverantörerna av produkter av det slag som avses i artikel 1 skall vara underkastade.
-
Det finns ofta sätt att komma runt många av EU:s regler man kan ex. skriva att man odlar utan konstgödning, kemiska bekämpningsmedel etc. för att indikera ekologisk produktion utan att använda ordet ekologisk. (Kommer ni inte ihåg att Runåbergs och Lindbloms frö skänkte bort fröer mot frivilliga donationer, då EU hade fått för sig att gamla sorters grönsaksfröer inte skulle få säljas, det stod ju inget i reglerna om att man inte fick skänka bort otillåtna fröer).
Det kostar ganska mycket att exempelvis vara med i KRAV de flesta gårdsbutiker drar inte in så mycket pengar att de kan vara med i sånt som KRAV, men ibland kan deras odlingar vara mera ekologiska än de flesta certifierade KRAV-odlingar, speciellt ifall man har djur som man sköter på ekologiskt sätt och sedan tar hand om gödseln i odlingen.
-
Det finns ofta sätt att komma runt många av EU:s regler man kan ex. skriva att man odlar utan konstgödning, kemiska bekämpningsmedel etc. för att indikera ekologisk produktion utan att använda ordet ekologisk.
Artikel 2 är svår att komma runt:
I denna förordning skall en vara anses vara försedd med uppgifter syftande på ekologisk produktion när varans märkning samt reklam eller handelsdokument avseende varan beskriver denna eller dess ingredienser med de uttryck som i respektive medlemsstat inger en köpare föreställningen att varan eller dess ingredienser framställts i enlighet med de produktionsregler som fastställs i artikel 6 och 7...
Man får för all del följa reglerna för ekologisk produktion, men man får inte säga det utan att vara ansluten till det dyra kontrollsystemet.
-
Plockar upp min gamla tråd med en liten förfrågan, var
kan man köpa ekologiska fröer(för en liten hobbyodlare)? :)
Finns det någon webshop?
/gröngräs
-
Plockar upp min gamla tråd med en liten förfrågan, var
kan man köpa ekologiska fröer(för en liten hobbyodlare)? :)
Finns det någon webshop?
/gröngräs
http://www.runabergsfroer.se
-
Om odlingen inte kontrolleras av något kontrollorgan är den inte ekologisk oavsett hur den bedrivs.
Marknadsföringsmässigt är det kanske så. Men inte för övrigt, som jag ser det. Ekologisk odling fanns t ex innan det reglerades precis vad som är ekologisk odling. Ekologisk odling finns som ett mer allmänt begrepp, inte bara som en standardiserad produkt. Den standardiserade produkten (regelverket) behöver man inte vara så himla kreativ för att ta fram (föreställer jag mig). Det är en byråkratisk och kommersiell skapelse. För att utveckla en fungerande ekologisk odling innan det fanns en sådan lär det däremot ha behövts en hel del kreativitet. Det gjordes av pionjärer inom ekologisk odling, inte minst av skickliga bönder och andra odlare. Det gjordes knappast av byråkrater eller handelsmän. Dessa grupper kom in på ett senare stadium. Detta kan kanske belysa regelverkets betydelse för vad som är ekologisk odling.
-
Så om fröerna man köper från fröfirmor finns som ekologiska bör man köpa dom om man vill stötta den ekologiska rörelsen.
Däremot blir det lika nyttiga och friska grönsaker oavsett metod i utsädesodlingen.
Hur vet du det?
Jag har gjort följande försök: jämfört smak på morötter av samma sort, odlade intill varann på samma fält. Det som skilde var vad jag kallar frökälla. Det fanns två typer av frökälla:
Lokalfrö: lokalt odlat (inom något-några tiotal mils avstånd), småskaligt, ekologiskt (låt vara ocertifierat).
Handelsfrö: köpt av fröfirma, som köpt det av utländsk grossist. Ej ekologiskt (åtminstone ej certifierat). Troligen odlat långt från Sverige. Troligen odlat i större skala.
Tre smakpaneler satta poäng på smaken på en skala från 1-5, där 1 var dålig och 5 mycket bra.
Resultat: morötter från lokalodlat frö fick 0.75 poäng högre smakpoäng än morötter från handelsfrö.
Förklara det!
-
Det kostar ganska mycket att exempelvis vara med i KRAV de flesta gårdsbutiker drar inte in så mycket pengar att de kan vara med i sånt som KRAV, men ibland kan deras odlingar vara mera ekologiska än de flesta certifierade KRAV-odlingar, speciellt ifall man har djur som man sköter på ekologiskt sätt och sedan tar hand om gödseln i odlingen.
Kostar 3000 kr om året att bli EU-certad om man har mindre än 20 hektar odling. Tillkommer 1000 kr för certifiering av biodling, och ytterligare 1700 om man vill certifiera sina gårdsförädlade varor. Vill man vara KRAV-ansluten tillkommer deras licencavgifter (???) som jag inte har ngn aning om.
Det kostar ovanstående summor även när man ligger i karensen de två obligatoriska första åren. Så visst är det kostsamt... :-\
-
Detta kan kanske belysa regelverkets betydelse för vad som är ekologisk odling.
Det är precis det jag menar. "Varumärket" ekologisk har usurperats av byråkratian.
-
Resultat: morötter från lokalodlat frö fick 0.75 poäng högre smakpoäng än morötter från handelsfrö.
Förklara det!
frågan jag ställer mig är: var det samma sorts morot som odlades? jag skulle kunna tänka mig en väldig spridning på smakpoängen även om man jämför olika handelsfrön, tex Kämpe [kraftig morot för höst och vinterbruk] och Nestor [En tidig saftig sommarmorot]
-
frågan jag ställer mig är: var det samma sorts morot som odlades? jag skulle kunna tänka mig en väldig spridning på smakpoängen även om man jämför olika handelsfrön, tex Kämpe [kraftig morot för höst och vinterbruk] och Nestor [En tidig saftig sommarmorot]
Jag har gjort följande försök: jämfört smak på morötter av samma sort, odlade intill varann på samma fält. Det som skilde var vad jag kallar frökälla.
Närmare bestämt gjordes jämförelsen inom respektive London Torg, Autumn King/Autumn King 2 och Duke. Lustigt nog blev det i stort sett samma skillnad i alla tre sorterna.
Statistiskt sett är resultatet signifikant. (Eftersom detta är mitt yrke så bör jag kunna räkna ut det, men det finns en del fallgropar.)
Dock är försöket bara gjort ett år på en plats, så jag vet inte hur långt resultatet kan generaliseras. Därför har jag också avvaktat med att publicera rapporten. Samt för att den inte är klar ännu. Smakprovningen gjordes som enkelblindtestning, vilket jag bedömer ska räcka i det här fallet. Dock är "industristandard" dubbelblind.
Summan av kardemumman är i alla fall som jag ser det att lokal, ekologisk fröodling är meningsfullt, bl.a. för att uppnå en högre kvalitet. ÄVen om detta inte kan anses helt vetenskapligt belagt ännu.
-
läste tydlige lite för snabbt, då har jag ingen annan bra förklaring, mer än den slutsatsen som du kommer till vill säga :)
Summan av kardemumman är i alla fall som jag ser det att lokal, ekologisk fröodling är meningsfullt, bl.a. för att uppnå en högre kvalitet. ÄVen om detta inte kan anses helt vetenskapligt belagt ännu.
det anser jag också, jag skulle väldigt gärna handla mina frön från en lokal producent.