Alternativ.nu
Hantverk => Övrigt hantverk => Ämnet startat av: Havenwar skrivet 07 mar-05 kl 22:16
-
Hej! Hittade ingen bättre stans att lägga den här lilla frågan, så den får hamna i ljugarbänken så länge.
Jag har fått tag i två par gamla träskidor nu, i tämligen fint skick, men torra och mycket gamla. Jag har inte åkt skidor sen jag fortfarande kunde räkna min ålder på fingrarna, men jag tycker mig minnas att träskidor som legat för länge ska slipas försiktigt först, och sen vallas? Har också för mig att man kan använda stearin så länge det är mildväder.
Men finns det fler enkla helst hemmagjorda vallor som håller när temperaturen sjunker, och är det något mer jag kan göra för att skidorna ska hålla sig bra nu när jag åter tar dem i bruk?
/Gunnar
-
Men finns det fler enkla helst hemmagjorda vallor som håller när temperaturen sjunker, och är det något mer jag kan göra för att skidorna ska hålla sig bra nu när jag åter tar dem i bruk?
I artikeln "Skidbygge" här på alternativ.nu (i Handboken) finns det lite om ytbehandling och vallning också. Hoppas du kan ha nytta av det! :)
http://www.alternativ.nu/handbok/hantverk/skidbygge.html
-
Oj, nu skäms jag nästan lite...
jag hade ju förutsatt mig at rota igenom handboken någon dag, men det blev tydligen aldig av och föll i glömska. Ursäkta mitt misstag.
intrancewetrust:
Jag vågar inte bara ut och åka eftersom skidorna är så gamla. Man förkortar livslängden och kvaliten rejält på dem om man inte behandlar dem ordentligt innan man åker ut på åkrarna. Speciellt när det är mildväder, för då bli skidorna genomfuktiga, och sedan när det blir kallt fryser de.
Fast jag har ju två par, så... man vet aldrig. ;D
/Gunnar