Alternativ.nu

Djur => Andra fjäderfän => Ankor och myskankor => Ämnet startat av: Fredrik.Eliasson skrivet 13 feb-08 kl 16:12

Titel: Myskanka som svalt ben, hur lång tid att smälta?
Skrivet av: Fredrik.Eliasson skrivet 13 feb-08 kl 16:12
Hejsan!


I går slängde jag ut kycklingrester i buskarna och hoppades på att ankorna inte skulle äta upp dem, men alla ankor var där på nolltid och åt upp allt, inklusive ben.

Idag så verkar alla må toppen utom den minsta som inte verkar vara så glad åt att ha kycklingben i magen.

Jag skäms ju lite att jag inte stoppade dem, men de har ätit ben förut och då har det gått bra.

Nu är min fråga iaf hur lång tid det kan tänkas ta för benet att vara "borta" eller i vilket fall mindre?
Det var kanske 7-8 cm långt och 0.5 cm brett när hon åt det (och de har ätit större ben förut!).

Nu äter hon ingen mat och hon är lite stel, hon rör på sig dock och hon dricker och kommer när man ropar.

Uppskattar svar MVH Fredrik

Titel: SV: Myskanka som svalt ben, hur lång tid att smälta?
Skrivet av: Chester skrivet 13 feb-08 kl 16:57
Risken är ju att benet splittrar sig eller sticker hål i magen. Vet inte hur det är med ankor, men människor och hundar ska man försöka mata med kokt sparris för det blir trådigt och lindar in det vassa så det kan passera utan att göra skada.

Titel: SV: Myskanka som svalt ben, hur lång tid att smälta?
Skrivet av: Fredrik.Eliasson skrivet 04 mar-08 kl 14:57
Hej igen.

Det tog ungefär en vecka av att inte äta något till att den stackars ankan en dag låg död på bryggan. Hon orkade väl inte.

Hon ville dessutom inte att man skulle hjälpa henne och mata henne på något sätt...

Nu lägger jag aldrig ben synliga igen, ska bara få pappa och förstå det med...

Ha det.