Alternativ.nu

Mat & tillvaratagande => Övrigt om mat och recept => Ämnet startat av: git skrivet 07 feb-08 kl 20:30

Titel: Honung-smakar
Skrivet av: git skrivet 07 feb-08 kl 20:30
Hej .
Hittade ingen tråd om hur honung smakar.
Vi älskar honung och äter mycket, en vän har bikupor i en glänta i våran skog, den burken som vi fick i höstas smakade vi på i veckan och blä. den har vacker färg klar inte grumlig, tunn men smakar fadd= unket.
smaken går inte ens bort i te.
Frågan: vad kan just den tråkiga smaken bero på?
Titel: SV: Honung-smakar
Skrivet av: anette i bugared skrivet 07 feb-08 kl 21:19
Kan den ha jäst?
Titel: SV: Honung-smakar
Skrivet av: git skrivet 08 feb-08 kl 18:19
Nej. inget fel på honungen. Ser hur god ut som helst. kan det bero på sommareneller att bina varit på fel växter tro, kanske någon äcklig sumpväxt om det nu finns någon sådan.
Titel: SV: Honung-smakar
Skrivet av: anette i bugared skrivet 08 feb-08 kl 19:59
På ett annat forum läser jag att vissa växter kan ge både besk och frän smak, tex nektar från ärtor.

Så om den inte jäst eller varit konstig på annat vis, så kan det vara från en växt. Men honung är ju ett livsmedel som drar åt sig smak från omgivningen så om burken inte varit doftfri innan honungen tappades i, så kan smaken komma därifrån.
Titel: SV: Honung-smakar
Skrivet av: git skrivet 08 feb-08 kl 20:22
jo burken har jag kollat och locket framförallt där mycket mysko doft kan sätta sig, men nej det tror jag inte. vart var den tråden om olika växteer o smak?  för det tror jag kan vara en förklaring.
Som tur är är gubben intreserad av allt som växer, för mig ar det träd med löv eller barr,gräs eller blommor :-[
Titel: SV: Honung-smakar
Skrivet av: anette i bugared skrivet 08 feb-08 kl 21:43
Jag hittade detta på Biodlingsföretagarnas forum
http://forum.biodlingsforetagarna.nu/index.php/topic,1511.0.html