Alternativ.nu
Bygga & Bo => Bygga och renovera => Ämnet startat av: hemto skrivet 04 feb-08 kl 15:23
-
Hej.
Har hittat en gammal lockpanel när jag rev innertaket i mitt timmerhus. Det har varit vitt eller grått någon gång i tiden. Hittade ett årtal 1887. Vilken typ av färg kan det vara? Vill gärna behålla det synligt.
-
Det handla sig förmodligen om linoljefärg.
-
Är det ytterpanel? Linoljefärg. Stryk med fingret. Det ska "krita" och du blir vit.
Är det innerpanel - typ tak? Limfärg. "Kritar" också. Går att tvätta bort helt med vatten.
ES
-
Hej.
Det är innerpanel. Figursågad. Det finns lite grå färg kvar. Om man vill ha panelen framme måste den tätas på nåt sätt. Sågspånet från isoleringen kommer fram. Vad kan man täta med?
-
Tätning. Beroende på hur "renlärig" du är. Transparent latexfog har gjort dammsugaren nästan arbetslös. Tranparent är bra, ifall man får för sig att ha det trärent någon gång.
-
Om man är renlärig vad gör man då?
-
Lär sig leva med sågspån i huvudet ;D
-
Tror inte riktigt jag är med vad du har. Har du ett innertak med lockpanel som har suttit under ett innertak som du tagit ner?
Hemma har vi ett innertak där det ligger ett lager med lockpanel ovanpå för att skydda mot spånet. Det består av begagnade bräder.
Kanske är det på samma sätt hos dig att det tak som nu kommit i dagen inte ska stå för sig självt utan ska vara klätt med skivor eller brädor.
Men som sagt det är svårt att säga när man inte ser det framför sig...
Ska du ha det tätt så är det enda riktiga att lyfta golvet (om det finns ett sådant) på övervåningen - skotta bort spånet - lägga nån sorts papp som tätning - och sen fylla tillbaka spånet.
ES
-
Gör rent från lös färg, skräp och damm där det är otätt, grundmåla rent trä, täta med linoljekitt, måla taket med originalfärg
- troligen limfärg eller matt linoljefärg.
-
Tack för alla tips och ideer. Det blir nog att täta med linoljekitt. det verkar lättast. En fantastisk portal med många kunniga människor.
Tack och jag återkommer säkert med mer frågor under renoveringen.
-
Det kan vara så att det ska vara papp i taket. Därför är innertaket inte tätt. Pappen hindrar sågspånet från att dråsa ner i huvudet på en.