Alternativ.nu
Hantverk => Textil => Ämnet startat av: Draupner skrivet 29 jan-08 kl 21:27
-
Hur kan jag lära mig att sy egna kläder? Jag vill ha hjälp mot all skit jag annars måste köpa, helst ett gudomligt ingripande.
-
ok, här kommer det, är du beredd att följa detta gudomliga råd:
köp ett gäng stickiga säckar i jute, klipp hål för huvud och armar, och använd dessa och inget annat än dessa tills du har tagit dig i kragen o lyckats sy de kläder du vill ha. ;D
-
Du kan gå kurs.
Du kan be någon om guidning.
Du kan testa på egen hand.
Du kan låna och/eller köpa böcker.
Du kan kolla gamla trådar för inspiration och boktips, t ex http://www.alternativ.nu/yabbv2/index.php?board=60;action=display;threadid=15163;start=0
Börja med plagg som inte kräver exakt passform, en utanpåskjorta eller ett par sköna pyjamas- eller linnebrallor. Det mesta går att sy av raka stycken och med raksöm, utan krångligheter. När du är lite mer kompis med tyg, sax, nålar och ev. symaskin, så kan du fortsätta med mer avancerade saker.