Alternativ.nu
Bygga & Bo => Övrigt om bygga & bo => Ämnet startat av: AntiUrban skrivet 18 jan-08 kl 08:43
-
Min bastu är byggd på en gjuten platta. Jag läste att när man har hus på detta slag av grund så måste man värma huset hela året. Jag gissar detta beror på värmeskillnader? Är det fara att basta på vintern då? Det huset står kallt annars.
-
??? ??? ??? Var har du hört det?
Det finns många garage/industrilokaler/hönshus/bostäder som har gjuten platta och hålls kalla. Det finns inget som säger att de inte kan värmas upp eller för den delen hållas uppvärmda hela tiden. Alltså det finns inga generella regler bara för att det är gjuten platta utan andra saker att ta hänsyn till.
Generellt är det aldrig bra att låta en byggnad variera alltför kraftigt i temperatur i korta intervall. Risk för kondens och påfrestningar när material utvidgar sig.
MEN...en bastu torde ju vara förberedd för detta. Ingen håller väl ständigt hög temperatur i sin bastu?! Den höga temperaturen brukar dessutom torka upp ordentligt så det kan knappast vara några problem.
ES