Alternativ.nu
Djur => Kaniner => Ämnet startat av: Gösta skrivet 18 dec-07 kl 17:44
-
Under många år har kaninburar sett i stort sett lika ut. Problemet med dessa burar är ju städningen. Tar tid och är jobbigt.
Jag håller på att titta på en annorlunda konstruktion i dag. En typ av "självrensande" burar. Jag kommer att bygga en prototyp som sedan ska godkännas av Jordbruksverket. Den kommer förhoppningsvis att reducera städningen med 90% men kräver i gengäld att burraderna blir minst 7,5 meter långa och att endast 2 våningar byggs.
Kommer att bli en relativt hög startkostnad med systemet men betydligt lägre driftkostnad.
Även en annorlunda foderblandning finns med i provet.
Återkommer under våren med resultatet.
-
låter ju jättespänannde !
-
Det låter onekligen intressant!
Kanske kan få komma och hälsa på och kolla hur det ser ut när det är klart? :)
-
Hej! Låter intressant, i vilket material blir det?
Mvh. beekeepern, o burbyggare
-
Finns ännu bara på ritbordet, men provmaterial är beställt.
Utformingen är än så länge hemlig av naturliga skäl.
Den är först och främst tänkt för lite större gårdar men kan modifieras även för mindra anläggningar men kan då bli lite för dyr. Återkommer i slutet av januari eller början av februari med mera upplysningar.
God jul & Gott Nytt Kaninår
-
I skåne fanns ju ett företag som byggde fina burar för produktion. De blev dock utsatta för vandaler av sk djurvänner och fick lägga ner... >:(
-
Vad hette företaget?
-
Jag minns inte. Får gå igenom gamla mail.
-
I skåne fanns ju ett företag som byggde fina burar för produktion. De blev dock utsatta för vandaler av sk djurvänner och fick lägga ner... >:(
Kan det vara Dalby nova? http://www.dalbynova.se/Nova%20kanin(rabbit).html
Edgar
Edit, får inte länken att fungera, kopiera den och sätt in.
-
Jag fick fram en sida som verkade stämma när jag SKREV AV länktexten i Google-fönstret!
Hur stora blir Dina burar? Kaniner gillar att skutta!
-
http://www.dalbynova.se/Nova%20kanin(rabbit).html (http://www.dalbynova.se/Nova%20kanin(rabbit).html)
-
Väntar fortfarande på materialet från Italien
-
Kör nog nya bursystemet inom SKPF så jag slipper påhopp av illasinnade.
Kommer att redovisas i medlemstidningen. 8) ;)
Bara att beklaga att några få förstör för så många :(
-
Kör nog nya bursystemet inom SKPF så jag slipper påhopp av illasinnade.
Kommer att redovisas i medlemstidningen.
Bara att beklaga att några få förstör för så många
Det är ju bara bra då kanske SKPF kan få lite nya medlemmar ;D
-
Det har tillkommit en hel del nya medlemmar bara det senaste året, så det blir nog inga problem att marknadsföra de nya burarna.
-
Om man bara fick se några ;)
-
Om man bara fick se några ;)
Ja just det... vi fick ju inte se några ;)
-
Här gjorde jag ett grovt övertramp och raderar därför mitt inlägg! Ber berörda parter om ursäkt :-[
/Dandelia
-
Nu är första burfacket byggt. Jag har haft en "försökskanin ;D i buren nu i 10 dagar.
Han var lite fundersam första timmarna men vande sig snabbt.
Buren har rak höhäck vilket gör det lättare för kaninen att komma åt hö. Dubbla dörrar så att det går att öppna hela framsidan. Mittstolpe för låsning. Tanken är att kunna haka av en dörr och hänga på en ram med redlåda när det är dags.
Burbotten är av plastribbor ca 20 mm breda och med ca 10 mm spalt. Under en uppsamlingsplåt. Efter dessa 10 dagar är buren helt ren från spillning. Det urin som kommer sugs upp av spillningen till största delen.
Hittills verkar det alltså fungera. Tyvärr så lägger jag inte ut någon bild i forumet.
Kostnaden för en fyrfackare (2 våningar) ca 2000:- Städning samtliga 4 fack under 20 sekunder.
-
I detta bursystem finns det alltså inget bottenströ till kaninen? Inget att gräva i eller som håller lite värme alltså?
Förstår att om det handlar om produktion och man har väldigt många djur att det klart blir enklare och billigare, men ändå känns det lite trist tycker jag. :(
-
Det är alltså spaltgolv i burarna. Finns det några regler för hur man får hålla kaniner för köttproduktion? har för mig att jag läst i några regler att kaniner inte får gå på spaltgolv, med det kanske bara gäller för sällskapsdjur..... annars var det ju en smart idé. jag är intresserad att läsa om du har några referenser till föreskrifter hur köttkaniner ska hållas i storproduktion.
-
Jag tittade igen...det stod "Kaniner får inte hållas på nätgolv."...det är ju inte samma som spaltgolv men funktionen är densamma..... Har du fått godkänt för spaltgolv någonstans?
-
Det är en avsevärd skillnad mellan spaltgolv och nätgolv.
Nätet kanke har rutor som är 25 x 12.5 mm och trådarna är runt 3 mm tjocka. Här är ca 85 - 90 % öppet.
Kaninens tyngd bärs upp av trådar som täcker 10 - 15 % av ytan den står på. Har man kaniner som inte är vana och avlade för detta underlag får de ofta sår på tassarna.
Ett spaltgolv som Göstas har längsgående ribbor, med ett litet mellanrum och 30 - 35 % är öppet, och följaktligen är det 65 - 70 % som är golv.
Jag förstår fuller väl att kaniner helst inte ska gå på nätgolv, och tror att spaltgolvet är utmärkt för kaninburar. Lätt att hålla rent, desinficerbart (i motsats till trägolv). Spaltgolvet strider inte mot förbudet att hålla kaniner på nätgolv.
Nätgolv är i och för sig tillåtet i betesburar, och där fungerar inte spaltgolvet.
Edgar
-
Så bra! Då är det ett alternativ att fundera på vid nybygge......
-
intressant, skulle vara bra om man kunde få noggrannare ritning eller beskrivning eller kanske i framtiden bilder över denna lösningsmetod med spaltgolv alltså. Folk kanske vet var man kan köpa spaltgolv i sverige etc, om det nu går att köpa i sverige.
-
intressant, skulle vara bra om man kunde få noggrannare ritning eller beskrivning eller kanske i framtiden bilder över denna lösningsmetod med spaltgolv alltså. Folk kanske vet var man kan köpa spaltgolv i sverige etc, om det nu går att köpa i sverige.
Tror att högberga säljer
-
Japp, det gör dom. Om man köper ett set med två fäst-lister och spalt till dom till ett golv som blir 0,72 kvm så kostar det ca 240 spänn. Frågan är om det är lagligt att hålla kanin på spalt i Sverige.
/Sara
-
jag kollade på hemsidan deras men hittar inget?
-
Nätgolv är olagligt oavsett om man har produktionsdjur eller ej. Vet inte hur det är med spaltgolv. Däremot är det lag på att kaninen ska ha strö att gå på och gräva i.
-
Sällskapsdjuren får inte gå på nät (utom betesburar), och de ska ha ett strömedel som täcker golvet, (enligt L 80). Innebär i praktiken att det är omöjligt att använda spaltgolv till sällskapsdjuren.
L 80 gäller för djur som hålls som sällskap eller hobby samt som foder för rovlevande djur. Denna definition undantar ju djuren som används för produktion av ull, päls och kött. Här finns i Sverige inga regler förutom djurskyddslag och -förordning. Såvitt jag förstår finns det sålunda inget skrivet i lag som förbjuder ens nätgolv för produktionsdjur i dagsläget. Det fanns tidigare.
Min tolkning är ju klar vad gäller dagsläget. Man har missat nätgolvsförbudet vad gäller produktionsdjur. En av många konstigheter inom regelkomplexet för kaniner.
Spaltgolv är inte förbjudet, och kan användas.
En oklarhet är ju var gränsen går, när blir nät till spalt. Bör anges som % öppen yta vid golvets översta nivå. Ett förslag kan ju vara att max 40 % får vara öppet.
Edit; Det finns också golv som är perforerade, som kan vara ett alternativ till spalt.
-
Att nätgolv är förbjudet beror ju på att det gör illa tassarna.
Spaltgolv är ju ett golv med springor. Väsentlig skillnad.
Finns inget som hindrar att man har halm på det heller.
Borde ju vara trevligare för djuren om underlaget håller sig torrt också.
-
Funkar spaltgolvet om man lägger strö på det? Det gör ju det till andra djur, men deras träck är lite annorlunda. Kan man ha endast en del av golvet som spalt, eller är det svårt att få kaninerna att fatta att det är där man lättar sej?
-
jag kollade på hemsidan deras men hittar inget?
nån som har en länk eller ritning?
-
http://www.hogbergaab.se/
I menyn tv välj FÖR KANINEN, och sedan diverse kaninprodukter. Spalten finns som art.nr 17 och 18.
Jag får väl rätta mitt föregående inlägg. Självfallet kan man lägga halm på det, men funktionen som rent, hygieniskt och lättsanerat golv försvinner. Det blir då billigare att lägga fastbotten.
-
tack ska du ha. var där och tittade, men måste ha missat det hela, blind och trött som man var. ;D
edit: vad är det bäst att ha under? plastmatta? aluminiumlåda? rostfritt?
-
tack ska du ha. var där och tittade, men måste ha missat det hela, blind och trött som man var. ;D
edit: vad är det bäst att ha under? plastmatta? aluminiumlåda? rostfritt?
Ursäkta att jag svarar på frågan men svaret är : behandlat trä. Aluminium, rostfritt, plastmatta osv är för halt och kan i värsta fall orsaka ryggbrott när kaninen gör snabba vändningar i buren.
-
Jag tror det menades under spaltgolvet, där spelar det nog ingen större roll eftersom kaninen inte kommer åt....
Plastback på skena går enkelt att tömma.
-
jo, jag menade under spaltgolvet. skrev lite otydligt kanske. :-[
-
Jag håller just nu på och bygger burar med högbergas spaltgolv och jag beslutade mej för att ha takplast skivor under. Amoniaken i urinen gör att metall fäts och rostar. Har en bur med aluminium plåt under och den ärgar som bara den. Alternativt är rostfritt, men är inte ekonomiskt försvarbart.
-
menar du såna?
http://www.byggmax.com/se-sv/Prod/PID-21150.aspx
-
För ordningens skull vill jag påpeka att spaltgolv än så länge inte är tillåtet för kanin i Sverige.
Ni som bygger detta ändå tar en risk om ni upptäcks.
Gösta
-
jasså? är det inte det. bra att du sa till, hade fått för mig att det är tvärtom. men finns det några diskussioner kring det hela, på myndighetsnivå alltså, eller nöjer de sig med att det är förbjudit tills vidare?
-
Jag tycker med att spaltgolv är en suverän idé!
Och kaniner förekommer endast i klassen sällskapsdjur- alltså det finns ingen klassificering lagmässigt som tar upp de under jordbruksdjur/produktionsdjur.
Det är det som är problemet för slakt o pälsuppfödare av kanin idag och även oss 'storuppfödare' av utställningsdjur (mer än 4-5 st kelkaniner alltså ;).
-
Vissa "fragment" av L80 och L100 gäller generellt för kaniner. Däribland just golv. Undantaget är försöksdjur som får gå på nät :o
Arbete pågår med SJV om spalt för kanin. Att jobba med SJV är som att gå uppför i en såpad backe. Man kommer 2 meter och halkar 3. Vi jobbar på detta. Möte är prel. utlyst till slutet september i år.
Gösta
-
Skumt, det där. Jag har pratat med SJV idag om spaltgolv och kaniner, och det finns inga som helst funderingar på att godkänna detta. De är för roliga i alla fall.
-
det kanske beror på vilken handläggare man pratar med. de som inte ar nåt att säga till om går väl stenhårt efter de regler som gäller just nu och i deras värld gäller dessa för all framtid. sedan det kanske finns handkäggare som får vara delaktiga i utredningar och de är lite mer insatta i vad som diskuteras just nu.
-
Det verkar som om du har helt rätt i det LillaSophie. Jag gick på lite hårdare på den killen som sa tvärnej, "det finns inga funderingar på spaltgolv" och vips, "handläggaren som hand har köttkaniner är på semester, åter den 31/8."
-
Och ingenting om vad som gäller för de undangömda, nästan glömda försökskaninerna?
-
Jag får ganska mycket påhopp på forumet för mina inlägg om myndigheters agerande. jag avkrävs lagtexter, föreskrifter osv. för att bli trodd.
Nu är det så att jag har ansvaret för myndighetskontakterna inom Sveriges Kaninproducenters Förening vilket gör att jag har mycket information om hur arbeten inom berörda myndigheter fortskrider.
När ett ärende skall behandlas tillsätts en arbetsgrupp som utarbetar ett förslag till föreskrift. Under arbetets gång är det bara de inblandade som har kännedom av naturliga skäl. Därför får ni ofta de svaren att "det vet vi ingenting om". Svaret är korrekt om ni inte lyckats träffa rätt person. 8)
Pågående arbeten: Spaltgolv; Märkning; förprövning; transport.
Avslutade arbeten;: Kontrollmyndighet för kaninslakt=kommunen. Kaninslakteri är omdöpt till "livsmedelslokal"
Gösta