Alternativ.nu

Djur => Andra fjäderfän => Duvor => Ämnet startat av: Suzniz skrivet 08 dec-07 kl 18:46

Titel: Duvmineraler o ihopparning
Skrivet av: Suzniz skrivet 08 dec-07 kl 18:46
Fråga 1. Mina duvor är visserligen gamla men ser riktigt eländiga ut nu. Jag har inte hunnit ta i det innan men måste få tag på en mineralsten el liknande till dem. Var kan jag köpa det? på nätet? Har inte kollat i någon affär men det borde de ju inte ha hemma. Är ju inte värst vanligt med duvor.
Fråga 2. En av mina duvor dog som var ihopparad. Nu ser den andra så ensam ut. Jag har fler duvor som inte är par men han verkar inte intresserad alls av att hitta någon ny. Är det så att de inte ompararihop sig när någon partner dör eller är det bara för att det inte är avelssäsong just nu och att han kommer igång med någon ny till våren. Han är runt fyra år vad jag kan tänka mig. /Susanne
Titel: Re:Duvmineraler o ihopparning
Skrivet av: Gessie skrivet 11 dec-07 kl 20:19
Hej!
Högberga AB har duvprodukter. www.hogbergaad.se. En del Granngården har också.
Ibland är det svårt att få ihop nya par, ibland lätt...
Ju större flock ju lättare och tvärtom.
Jag brukar ändra om i duvhuset, flyttar runt sandbad, vattenbad, sätter in några nya buskar (nu är det fint med liten julgran..) då brukar det bli nyfiken rörelse på flocken och nya flörtar kan uppstå!
Lycka till!
Mvh
Annika
Titel: Re:Duvmineraler o ihopparning
Skrivet av: Suzniz skrivet 12 dec-07 kl 13:04
Mina duvor bodde hos ankorna förut, på en hylla, men nu flyttade jag in dem till hönsen, så då kan man kanske hoppas på nya flirtar. De är ju inte så många men man kan ju hoppas...  :)
Tackar.