Alternativ.nu

Djur => Kor => Ämnet startat av: Rosa skrivet 26 nov-07 kl 08:54

Titel: Kosaxar
Skrivet av: Rosa skrivet 26 nov-07 kl 08:54
I år ska jag banne mig önska mig en batteridriven kosax av Tomten  ;D

Det är ju hopplöst att klippa med sladden liggande precis överallt där den INTE ska vara....

Vad tycker ni som redan har en om de batteridrivna saxarna ?
Titel: Re:Kosaxar
Skrivet av: Anna Ho skrivet 26 nov-07 kl 13:51
Det skulle jag oxå vilja veta, vad andra tycker menar jag.

Har oxå funderat på sån, men tvekat/undrat................. tex hur länge räcker batteriet, är den lika "stark" osv osv
Titel: Re:Kosaxar
Skrivet av: anders 67 skrivet 26 nov-07 kl 22:23
Tycker att batteridrivna saxar är lika bra.Ett tips bara,Köp TVÅ batterier,bara att byta när det ena börjar ladda ur.Bara att gå ut i lösdriften o klippa var som helst o vilken ko man vill.De flesta korna står ju faktiskt stilla......nästan.
Titel: Re:Kosaxar
Skrivet av: MILLA skrivet 26 nov-07 kl 22:32
Jag har erfarenhet av alfa lavals batteridrivna sax. Jag använde den en del när jag jobbade som avbytare och den fungerade kanon.  Den var lätt och lagom smal att hålla i, jag klippte ca 20 djur utan att bli trött i armarna. Köp ett extra batteri som kan stå på laddning om ni ska klippa många djur. Jag har för mig att ett batteri räckte till 6-7 djur. När det gäller styrkan så var den väl inte lika stark som den eldrivna men den räckte gott och väl till. Och det är en stor fördel att slippa sladden speciellt med oroliga djur.

 
Titel: Re:Kosaxar
Skrivet av: Madde_90_djur skrivet 03 dec-07 kl 19:28
jag har testat sådana saxar på skolans kor var jätte dåliga inte vet jag om det var skolans fel men de var jätte slöa!! o en ko fick jag använda 2 batterier till för att klippa den helt o hållet o då var hon inte tjock pälsad heller..så om pälsen är fin så tror jag de går bra:)
Titel: Re:Kosaxar
Skrivet av: Frances skrivet 06 dec-07 kl 14:00
Jag tror såhär att man ska fläska på ordentligt och köpa en riktigt dyr kvalitetesapparat så är det ok. Har klippt häst med batteri driven.. Vet ej vad den var för prisklass men helt värdelöst iallafall.. Batteriet var tomt HELA TIDEN!
Titel: Kosax
Skrivet av: marie_c skrivet 19 feb-08 kl 15:31
Vi ska köpa kosax! Vad har ni för sort? Kan ni rekomendera någon bra? (eller varna för dålig ;))
Mvh Marie
Titel: SV: Kosax
Skrivet av: Falin skrivet 19 feb-08 kl 22:25
Vi köpte den som Jula har, och till det priset är jag absolut nöjd! Har använt den på både kor och hästar, och tycker den klipper riktigt bra. Lite högljudd dock. Fast allra helst ville jag haft en sladdlös....  :)
Titel: SV: Kosax
Skrivet av: gimskogen skrivet 20 feb-08 kl 00:00
jag har en Hauptner elektric 2000 den kan jag byta skär o klippa får eller kor...

passar jätte bra för mig... den är tyst o ganska lätt o smidig..
köpt från LG produkter.
http://www.lgprodukter.se/index.php?cPath=1_2_128

de har ju även flera nöt o häst saxar oxå..
dessutom är ju Lg produkter så Himla trevliga tycker jag.. väldigt service inriktade o hjälpsamma att prata med....
 ;)
Titel: SV: Kosax
Skrivet av: marie_c skrivet 22 feb-08 kl 15:10
Tack för era svar! Har inte bestämt mig ännu ??? Svårt att välja :)
Titel: SV: Kosax
Skrivet av: Rosa skrivet 22 feb-08 kl 20:20
Jag har en Alfa Laval sax den har gått i snart 30 år (har bytt kolen på den 2 ggr.)

Brukar klippa typ 50 djur om år med den.

Men jag "önskar mig en batteridriven sax så man slipper sladden"
det får väl vänta tills den här gamla trotjänaren stupar  :D

mvh Rosa
Titel: SV: Kosaxar
Skrivet av: Rosa skrivet 14 aug-08 kl 13:48
Nä nu gick den gamla trotjänaren sönder igen.. och eftersom den blivit mer än lovligt högljudd med åren, så fick det bli en ny.

Det blev en Heiniger Delta supertyst och lätt (1259gr) :)
(med sladd de batteridrivna verkar lite "klena" tyvär..)

Har klippt lite med den och den verkar riktigt bra.
Titel: SV: Kosaxar
Skrivet av: peter skrivet 14 aug-08 kl 14:19
nordpost


har bra saxar med sladd funkar super tycker ja
Titel: SV: Kosaxar
Skrivet av: marie_c skrivet 15 aug-08 kl 18:43
Nä nu gick den gamla trotjänaren sönder igen.. och eftersom den blivit mer än lovligt högljudd med åren, så fick det bli en ny.

Det blev en Heiniger Delta supertyst och lätt (1259gr) :)
(med sladd de batteridrivna verkar lite "klena" tyvär..)

Har klippt lite med den och den verkar riktigt bra.


En sådan köpte jag också och jag är supernöjd!
Titel: SV: Kosaxar
Skrivet av: Falin skrivet 28 dec-08 kl 16:43
Jag puttar upp den här tråden, och undrar över vad det finns för märken på de sladdlösa, och vilken prisklass de ligger i?

Jag behöver en sax jag kan gå omkring i lösdriften och "behovsklippa" lite med, dvs på bakben och under mage. Vi har kall lösdrift, så jag kommer inte att klippa några hela kor.