Alternativ.nu
Hantverk => Skinn => Ämnet startat av: chika skrivet 18 nov-07 kl 22:14
-
Min mamma har ett fårskinn,ett gammalt,som är från ett av våra tackor som fanns när jag var liten. ;)
Skinnet har nu torkat ordentligt och mamma har haft det sittande på väggen i alla år, när hon nu skulle sätta upp det igen så vart det helt torrt(alltså på baksidan),det spricker upp när hon skall fästa det på väggen.
Finns det något hon kan göra?
Sa till mamma att jag skulle fråga er här på alternativ-ni e ju himla duktiga här!!! :D
-
Jag skulle nog ta och fukta med vatten så det är genomfuktat och därefter fetta in det. Eftersom det kan vara svårt att veta hur det är behandlat/garvat innan så ta det försiktigt i bearbetningen och ingnuggningen av skinnet, se i Lotta Rahmes böcker om garvning och skinnberedning finns på bibliotek eller i bokhandeln.
Lycka till!
Har själv ett getskinn jag borde göra samma sak på, sömmarna rasar för detär för torrt.
-
Jag har med ett gammalt fårskinn som jag haft sen jag var liten som har blivit riktigt torrt! vad för fett är bäst att fetta in det med?
-
Såg någon som behandlade sitt skinn med grishjärna nån gång per år. Kanske kan vara nåt? ???
-
Minkfett kanske?
-
Riktigt fin olivolja går bra det med.
-
prova lanolonåterfettning.... man använder deet för att återfetta ullgarn med...finns att köpa på magasin du nord i Umeå dom har postorder
-
Jag mjukgjorde ett rävskinn med oparfymerad handkräm från apoteket jag... man har på LITE, för annars kan man kladda ner hårsidan med handkräm, och det är ju inte meningen... men det skinnet var inte knastertorrt när jag började.
-
allt fett funkar bra, hjärna är alltid bäst ;D
-
Om du ska prova med lanolin så kan du beställa det på apoteket, det gjorde jag för en del år sedan.