Alternativ.nu
Odling => Övrigt om odling => Ämnet startat av: Archos skrivet 16 nov-07 kl 13:17
-
Tänkte skaffa mig en "riktig" växtbelysning till ett par kvadratmeter jag har i källaren (fönsterlöst). Jag har bestämt mig för en metallhalogenlampa. Jag ska ha lite orkidéer, vilande och övervintrande växter, samt så vill jag ha riktigt fina försådda utplanteringsväxter/grönsaker till våren. Hur många watt behöver jag på lampan tror ni? Den minsta lampan är på 250 W där jag tänkte handla till ett bra pris. Det borde väl räcka? Annars finns 400 w lampa också, men det borde väl vara overkill? Läste att 400 w lampan gav 36000 lumen. På orkidéhusets hemsida står att de mest ljuskrävande orkidéerna behöver ca 9500 lux. Vad händer om växterna får för mycket/starkt ljus?
-
hej, var handlar du dessa lampor? bor du i skåne kan jag tipsa om att dom säljer 150wattare med tändare och ballast för 50kr på sopstationen i malmö.det är ju riktigt billigt.
60w per kvadrat fot är en regel för ljuskrävande växter..För mycket ljus kan väll innebära att dom blir brända. 400w ger en hel del värme, ska du ha vinterförvaring/vila ska det väll vara runt 10 grader?
Själv har jag en 75 watts Mh lampa till 1 kvm. det går helt ok, dom växer ju inte så det knakar direkt men bara dom överlever så är jag nöjd.
en riktigt bra växt lampa är osram HWL. det är en blandljus lampa, medans MH lampan är kallvit.
-
Jag använder en 75W Mh lampa övervintring och till för försådd använder jag vanlig lågenergi från Jula på 30 watt o en utviken cocacolaburk som reflektor.
Runt om klär jag med värmefoliefilt från apoteket.
Jag fick tipset att att läsa swecan.se ljusguider. En mycket ljusskygg verksamhet som verkligen verkar veta allt om ljus.