Alternativ.nu
Mat & tillvaratagande => Kött och fisk => Ämnet startat av: skogsgubben skrivet 14 nov-07 kl 00:30
-
I butikerna kan man köpa älgskav. Undrar lite över tips på goda vildmarksrecept.
-
Det bästa skulle ju vara om man kunde skjuta sin egen älg. Men nu har jag ingen jaktlicens.
-
http://www.viltpoolen.com/recept.php testa dessa :)
-
Älgskav lagade jag här om dagen. Med egenskjuten älg då ;)
Jag fräser lök, skaven och ibland svamp. Saltar, pepprar och skvätter på lite överblivet rödvin om jag råkar ha det, puttrar på ett tag och sen skvätter jag i lite grädde. Serveras med potatismos, råkost eller kokta grönsaker. Lingonsylt.
Jag gör likadant med renskav. Båda skavsorterna kan med fördel bara fräsas, saltas och peppras å ätas med potatis eller pasta.
Man kan även göra en rätt tjock stuvning med skav, lök, svamp, grädde och reda. Sen lägger man upp potatismos runt kanterna i en ugnsform och häller i stuvningen i mitten. Gratinera. Mycket gott!
Nu blev jag hungrig.....
-
Man kan göra renskav eller älgskav på nöt också.
Man använder "rullen". Det är en knepig bit msukel som vi själva vanligtvis har gjort "saltrulle" av till jul. En tredjedel går åt och sedan orkar man inte med resten (för mycket annan julemat eller för att det är likte trist pålägg i längden).
Men frys rullen så mycket så att den går att skära (skava) bitar från den. Tillaga som renskav eller älgskav enligt lämpligt recept.