Alternativ.nu
Djur => Kaniner => Ämnet startat av: Falin skrivet 09 nov-07 kl 16:53
-
Jag var säker på att ingen av honorna var dräktiga, och tänkte göra ett nytt försök att para om några veckor.
Idag skuttade det plötsligt ut en liten kaninunge ur ena boet! :D
Nu sitter jag otåligt och väntar på att få gå hem från jobbet, så att jag kan se om det finns fler ungar i boet.
-
:o ;D
Jag hade en hona som bara hade fyra ungar.... efter ett par veckor visade det sig vara nio!!! Vet inte var hon hade gömt dem.
-
Ja, det ska bli spännande att se hur många ungar som dyker upp. Igårkväll såg vi i alla fall två, kanske tre. Jag ställde in en bolåda som inte går att öppna till just den honan, eftersom hon inte var dräktig.... ::)
Frågan är ju nu hur gamla de är. :-[
-
Brukar dom inte va runt tre veckor när dom lämnar boet?
Är det vit lant du har?
Har sett dom. Fast det var mörkt...
-
det är ju kul när man blir lurad på de hållet.....
-
Jo, vår gissning är att de är 2-3 veckor gamla. Vilket gör det ännu pinsammare att jag inte sett något... :-[ Men när jag hade bestämt mig för att hon inte var dräktig så sammanföll det med installningen av djuren, och det tog all fokus.
Det är NZ, pappan är svart och mamman vit, just nu ser ungarna ut att vara viltgrå.
-
Är det honorna du köpte av mig? Kul att du kommit igång med ungar nu!
-
Ja, det är dom! Och pappan har jag köpt av klorofyll, så det är Alternativ-ungar rätt igenom. ;D
-
Grattis till kaninbäbisarna! Bra att Jarl sköter sej!
Hälsn från Klorofyll