Alternativ.nu
Djur => Biodling => Ämnet startat av: anette i bugared skrivet 28 okt-07 kl 13:19
-
Vad har vi för regler här i Sverige när det gäller att få använda kravmärket på sin honung?
I Norge har man hårda regler, där måste odlaren bl.a. skaffa intyg från jordbrukare och skogsägare inom en viss kilometerradie att de inte använder några gifter, besprutar e.likn.
Finns liknande krav här?
-
KRAV-godkänd biodling
För att biodlingen ska bli KRAV-godkänd ska KRAV-godkänt socker eller sockerlösning användas till vinterutfodring.
Det är inte tillåtet att placera kupor intill odlingar där kemisk bekämpning förekommer, t ex konventionell oljeväxt-, frukt- och bärodling. Nektar och pollenkällor skall huvudsakligen vara av KRAV-godkänt eller naturligt ursprung.
Bikupor får inte placeras nära föroreningskällor, t ex genetiskt modifierade grödor, industriområden och soptippar.
Det är inte tillåtet att använda kemiska bekämpningsmedel runt bikuporna.
Om bina blir sjuka ska bisamhället behandlas.
Det är inte tillåtet att vingklippa drottningen för att förhindra att bina svärmar.
http://www.krav.se/ArticlePages/200407/09/20040709104951_public981/20040709104951_public981.dbp.asp
Det finns också en enklare kvalitetsmärkning som heter "Svenskt Sigill". Där nöjer man sig med mindre strikta tillsynskrav.
-
Tack.
Verkar vara ungefär samma regler då, som i vårt västra grannland. Förutom att man där kräver omgivande markägare på skriftliga garantier.
-
Det pågår en kamp mellan KRAV och SCAN om märkning där SCAN fullständigt skiter i KRAV's super-duper regler och hänvisar till EU normen för ekologiskt. De kommer att märka sina produkter "Scan Ekologiskt" och KRAV har redan fått krupp och slagit på stora trumman. Det är faktiskt så att SCAN gör en jättegrej här och hjälper de mindre gårdsbutikerna som förbjudits att använda "Ekologiskt odlat" för att KRAV inte tillåter detta. KRAV är en skitorganisation med galna fundamentalister som fått alldeles för mycket att säga till om och har en tjänsteutövning som en myndighet trots att de är en privat organisation. En i det närmaste bisarr konstruktion som vi är ensamma om i hela EU.
Men nu har KRAV skitit i det blå skåpet!!
HEJA SCAN!!!!
-
För att få märka en vara med ekologiskt odlad så måste den vara certifierad, antingen enligt KRAV eller EU.
Om Scan har EU-certifiering så är det väl helt i sin ordning, men att märka varor som inte är certifierade med ekologiskt odlat är inte ok. Tycker du det, Sten-Åke? Om man skulle få göra så, urholkas ju hela begreppet ekologiskt och vem som helst kan märka vad som helst med en ekologisk stämpel.
-
Så den stora frågan är väl hur vi biodlare ska få tillgång till Eu-certifieringen då? Nån som vet? Krav kan må bra av lite konkurrens så de kommer ner lite på jorden.
-
Jag har väl inte påstått att man inte skall ceritifieras! Men KRAV's modell fungerar inte för de mindre företagen och gårdsbutikerna, tydligen inte heller för SCAN's medlemmar.
-
Ok, då missförstod jag dig Sten-Åke.
Jag tror också att det är bra med konkurrens och förbättringar för små odlare och företagare. Jag vet inte om man kan och isåfall hur man eu-certifierar honungen, det kan vara värt att ta reda.
-
32001L0110
Rådets direktiv 2001/110/EG av den 20 december 2001 om honung
Europeiska gemenskapernas officiella tidning nr L 010 , 12/01/2002 s. 0047 - 0052
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0110:SV:HTML
Är det detta som gäller eller finns det nyare direktiv? Någon som vet?
-
Nu är ju inte KRAV någon gestapo förening med tvångsanslutning utan något man VÄLJER att vara med i. Och om man har valt att vara med där så är det ju inte så konstigt att man måste följa deras regler, ej heller att man inte får använda det märket om man inte är med.
Vad det gäller Scans så är de producenter (läs medlemmar) som är certifierade enligt KRAV inte särskilt glada över förändringen, den har beslutats över huvudet på dem av ledningen. Det scan tycker är jobbigt är att ha två märkningar på varorna och att KRAV volymerna är för små för att särbehandlas. Det är inte något som KRAV är skyldiga till.
Jag kan inte riktigt förstå att KRAV så ofta framställs som någon slags syndabock. Att det bara är den certifieringen som funnits är ju knappast KRAVs fel. Det har väl stått vem som helst fritt att starta ett varumärke där de som vill använda det måste följa vissa regler och som kontrolleras på det ena eller det andra viset.
-
Lite Gestapo är nog KRAV ändå, äppelmos...
För några år sedan höll jag även några höns. Ett 30-tal. De gick fritt, åt enbart giftfritt odlat foder. Därtill åt de insekter, larver, maskar, frön, gräs, allt som jorden och naturen tillhandahöll. Detta eftersom de som jag redan berättat gick fritt...
Det blev ju fler ägg än vårt lilla hushåll kunde konsumera, så vi satte upp en skylt vid vägen, EKOLOGISKA ägg.
För i min värld så är det ju just detta som är just ekologiska ägg. Kunderna älskade äggen, sommartid när gräset var grönt var gulorna just - GULOR! Och smaken var alltid utomordentlig.
Detta fick vi dock mothugg emot, kontrollant från KRAV som bor inte så långt härifrån påstod att vi inte kunde använda ordet "ekologiska". Tydligen har KRAV lagt beslag på vissa ord i språket och begränsat deras användningsvärde.
Detta borde väl kunna kallas "Gestapofasoner"... eller vad tycker äppelmoset på nosen?
Hur skulle mina ägg kunnat bliva mer ekologiska än de redan var? Att skriva under en blankett och betala en årsavgift struntar väl mina hönor i. Att min "granne" kravkontrollanten för sydvästra sverige (nåja, granne - men hon bor i samma by) inte kunnat motivera svaret mer än att man måste bli betalande medlemmar i KRAV är ju knappast ett svar.
Endera producerar mina hönor ekologiska ägg - eller så gör de inte det.
Detta oavsett hönsägaren skrivit under ett papper - och framför allt - vilket verkar vara det viktiga - betalat in sin avgift.
Nu har jag inte längre dessa stackars hönor. Men jag älskade dem. Och de lever än, köparen är en lika ekologisk odlare som jag själv var. Men utan KRAV-certifieríng. Gestapo var nog kanske ibland lite snälla i jämförelse...
-
Många kan inte välja att vara med heller, små odlare omsätter inte så mycket slantar att de har råd trots att deras produkter håller hösta klass!
Om en certifiering kostar 15.000 sek så räknat i honung med ca 25:-/kg så resulterar detta i 600 kg eller 1.200 burkar (500g)
eller med hobbyodlarens resultat 10-15-20 kupors produktion lite krasst räknat!
Sedan kostar det ca hälften varje år att vara med! Priset fick jag av KRAV.
De flesta små odlare har inte så många kupor och all min honung skulle gått till avgifter. Som kompensation får man ca 3:- mera per kg.
Många kilo blir det!! KRAV gynnar bara stordrift och tar död på den lilla ekologiska mångfalden och utesluter små fantastiska lokala producenter.
Import av ekologisk honung i mängder (ca 50% av det vi konsumerar) och alla transporter därtill tycker KRAV är jättebra!
-
Jag håller med om att det är för dyrt för oss små att vara med i KRAV. Förhoppningsvis blir konkurrensen från andra certifieringsformer nyttig och kommer oss till gagn.
Men att släppa begreppen fritt, så att vem som helst kan sälja vad som helst o kalla det ekologiskt, det tror jag inte alls på. Vi behöver ett regelverk, både för konsumenternas skull och för företagarna.
Däremot så kan man ju skriva ägg från frigående, glada hönor eller lokalproducerat eller ... och förklara för de som handlar hur djuren lever och till och med visa de frigående, sprättande hönorna.
Jag brukar förklara att vi föder upp ekologiskt men inte ännu är ceritifierade.
-
Wictor
Om det nu är så att man inte får använda ordet "ekologiskt producerad" utan att vara KRAV godkänd så kan det ju inte vara KRAV som bestämt det. KRAV är ett varumärke. Det måste i så fall vara tex EU eller något liknande organ som har hittat på det. Kan hålla med om att det var en ovanligt stingslig kontrollant du stött på men inte direkt gestapo.
Jag själv ser inget hinder i att sätta upp en skylt om ekologiska ägg utan att vara certifierad men det finns ju inga garantier för kunden om att det är ekologiskt. Då får man ju lita på producenten. Det gör jag till exempel när jag handlar grönsaker av grannen som jag känner men inte om det ligger en omärkt vara i affärn utan känd märkning på. Tex Änglamark har haft skinka i sin produktserie utan märkning på som de kallat ekologisk då känner jag att det kan jag inte lita på.(Nu för tiden är det EU märke på den.) KRAV och numera EU-ekologiskt är ju en garant för att någon utomstående tittat på produktionen och godkänt den och det finns regler som jag som konsument kan ta del av och gilla eller ej. (Sen kan man ju fuska och hänga upp en skylt ändå men fuska går ju med allt.)
Sten-Åke
Ja, priset kan vara en faktor till att man väljer bort en certifiering men så är det ju på väldigt många andra områden i livet också. KRAV tar ut en avgift för att täcka sina kostnader och det kommer nog de nya certifieringsorganen också göra. Har för mig att det förut varit så att de större producenterna fick betala lite högre avgift men att de protesterade så emot det att man nuförtiden tar ut vad det kostar från varje producent. Att dra slutsatsen att KRAV tycker det är jättebra med importhonung för att avgifterna är höga tycker jag är lite väl magstarkt. KRAV kom ju till för att främja ekologisk produktion och för att kunden skulle kunna välja det i affärn med hjälp av ett varumärke som går att lita på.
Har kollat KRAVs hemsida och araneas och fått fram, om jag förstod rätt, att det kostar 5400 kr/år att ha sin biodling KRAV-märkt.
Jag tycker bara att det ofta gnälls på KRAV i onödan. Om det är så att man tycker reglerna är för tuffa behöver man inte vara med och så är det inte mer med det. Måste man välja bort märket pga priset så är ju det olyckligt helt klart. Men omkostnaderna för märkningen måste ju betalas av någon och om inte producenterna ska betala så vem? Jag anser inte heller att KRAV lagt beslag på ordet ekologiskt det finns många andra märkningar som jag litar på och köper. KRAV har dock varit den enda i Sverige. Men än en gång, det kan knappast ha funnits några lagliga hinder att starta ett annat varumärke med snarlik innebörd och det är ju inte KRAVs fel att så inte skett. (Och om det nu funnits lagliga hinder kan inte det heller vara KRAVs fel för de stiftar inga lagar.)
-
Jag tycker du bör ringa certifieringsföretaget och kolla vad det egentligen kostar! Återkom sedan!
-
Sten-Åke: Var får du 3 kr mer per kilo? Är det hos Mantorp eller i butik?
Jag jämförde två honungsburkar i affär; en kravodlad (importerad tror jag) och en vanlig och för just de burkarna var kravhonungen billigare per kilo... :o
-
Skulle inte förvåna mig att man säljer importerad honung billigast och dessutom kallar den ekologisk när den transporterats från Etiopien eller Rumänien, kanske Kina som är världens i särklass största honungsproducent, mer än dubbelt så stor som USA i tonnage.
Ja, man får några kronor mera och siffran 3:- figurerar t ex på BF forum, inte så att det täcker kostnaderna om man inte producerar tonvis förstås, då är det inga stora kostnader.
Allt är lixom relativt.
-
Jo, Äppelmos på min nos...
Exakt så sade den lokale KRAV-kontrollanten.
För att få kalla en vara ekologisk måste jag ha betalt min årsavgift till KRAV. Mina ekologiska höns till trots, det viktiga är nog inte att hönsen var ekologiska, det viktiga var att man betalar...
Självklart inser såväl jag som alla andra normalt tänkande människor att hon i första hand tänker på sin egen lön, men i förlängningen på lönen till alla hennes medarbetare, kanske framförallt högste chefen, denne behöver nog tillräckligt många betalande medlemmar för att det skall räcka till lönen. Kanske en eventuell bonus också...???
Skall man börja utnyttja "ekologi" i denna bemärkelse, då har man snart blivit en religion, där allt baseras på "tro".
Bra att EU kommer med krav.
Då kan man som producent helt enkelt själv stämma av sin egen produktion.
Överensstämmer egenproduktionen med kraven, då är saken klar.
Alltså - producerar jag någonting - och kraven överensstämmer med EU-direktiven för ekologisk produktion - då kan jag kalla min produkt för ekologisk.
Och här ligger en stor skillnad jämfört med KRAV.
KRAV utgår från början från att de flesta är kriminella - och bara vissa utvalda som bevisat och betalat - har fått ett certifikat som talar om att de inte längre är kriminella.
EU gör tvärtom.
EU utgår från att en producent själv kan klara sin produktion. Producenten lär sig regelverket, producerar sin vara, marknadsför densamma. UTAN att behöva betala till någon sorts organisation typ KRAV.
Varan säljs med beteckningen ekologisk - om den överensstämmer med kraven. Självklart kan en producent välja att framställa sin vara enligt den gamla kommersiella metoden och då välja att inte marknadsföra produkten som "ekologisk".
Nu kommer skillnaden in. OM det visar sig att en producent marknadsför en felaktig vara så kommer denne att bestraffas.
KRAV utgick från att alla var brottslingar - utom de betalande medlemmarna.
EU utgår från att alla är ärliga. MEN kommer att bestraffa brottslingarna.
Två helt olika synsätt, som du ser, Äppelmoset.
I min värld existerar ärlighet.
Jag är övertygad om att ärliga människor kommer att såväl vilja som kunna följa EU-direktiven avseende ekologisk produktion. UTAN att behöva betala någon medlemsavgift till någon privat vinstdrivande organisation. Privata vinstdrivande organisationer har bara EN grundtanke - att tjäna pengar.
-
Har aldrig varit i kontakt med KRAV annat än som konsument av märkta varor.
För mig är "ekologisk" något som är framställt på naturlig väg utan kemiska tillsatser, varken under produktion eller som tillsats. Om nu KRAV har någon anställd kontrollant som glider runt och tror att "ekologiskt" och "KRAV" skulle vara samma sak så har arbetsgivaren definitivt problem. Vi får hoppas att det bara är en enstaka desperat själ som kämpar för att behålla jobbet och att det inte är något som genomsyrar organisationen. Kanske ett samtal till vederbörandes chef vore på sin plats?
Har alltid trott att KRAV-märkningen är en kvalitetsmärkning liksom t ex ISO9000. Att en produkt är certifierad enligt någon kvalitetsnorm innebär inte att produkten på något sätt skulle vara bättre än en icke certifierad. Det märkningen garanterar är att produkten uppfyller de kriterier som producenten påstår. Alltså en fristående kontroll mellan producent och konsument.
Om det nu är så, så får naturligtvis vem som helst påstå att sina ägg eller honung är ekologiska. Men som konsument får man då lita på att säljaren talar sanning. En kvalitetsmärkt produkt har någon fristående organisation kontrollerat processen så att varan verkligen håller för det den utger sig att vara.
-
Wictor
Numera måste man vara ansluten till ett certifieringsföretag för att använda det EU-ekologiska märket oxå och det är inte heller gratis. Man får dessutom avdrag på EUeko-stöden om man inte är certifierad antingen enligt KRAVs regler eller de EU-ekologiska. Så det är inte bara KRAV som tycker att det krävs lite mer än egenkontroll för att konsumenten ska kunna lita på en märkning det tycker EU också.
Så upprepar jag med en dåres envishet att är det så att man inte får kalla en vara ekologisk om den inte är certifierad på något vis så kan det inte vara KRAV som har bestämt det. Det måste ha beslutats någon annanstans det finns ju nämligen en massa andra märkningar förutom KRAV som kallar sina varor ekologiska. Så KRAV har ju bevisligen inte lagt beslag på ordet.
Och ja, för att få använda märkningen så måste man betala ungefär på samma sätt som om man vill åka tåg så får man köpa biljett. Vill man inte ha märkningen slipper man betala och behöver inte heller bli kontrollerad av någon utomstående.
Nog om detta.
Finns det någon här på forumet som sköter sin biodling enligt KRAVs regelverk som kan förklara hur det går till rent praktiskt och kanske också berätta vad det kostar. Skulle vara intressant att få en inblick.
-
Wikipedia säger så här om ekologisk mat:
Ekologisk mat är mat gjord på råvaror som räknas som ekologiska, det vill säga kommer från ekologiska odlingar där växtskyddsmedel, pesticider, GMO och konstgödsel ej används. Den vanligaste märkningen för ekologisk mat i Sverige är KRAV, som är en ekonomisk förening. Livsmedelsverket anser att det behövs fler undersökningar för att ta ställning till ekologisk mats näringsvärde.[1] Proteininnehållet är lägre i ekologiska grödor.[2] Forskning presenterad under 2007 visar att ekologiskt odlade frukter, grönsaker och spannmål innehåller högre halter av vitaminer, mineraler och antioxidanter än konventionellt odlade likvärdiga varor. [3]
Märkning / Beskrivning
KRAV: Regler kring odling och produktion. T.ex. växtodling, djurhållning, livsmedelsförädling.
Ekologiskt jordbruk: EUs kontrollmärke, fn frivilligt för producenter men kommer bli obligatoriskt 2009. Gemensamma EU regler sedan 1992.
Marine Stewardship Council (MSC): Garanterar att fisk och skaldjursprodukter är fiskade på ett uthålligt sätt.
Änglamark: COOPs varumärke. Uppfyller nästan alltid Bra miljöval, Svanen, och KRAV.
Försäljningen av ekologisk mat ökade med ca 25% under 2007.
-
På Jordbruksverket finns följande text om att få lov att kalla det ekologiskt:
För att få märka och marknadsföra produkter som ekologiska krävs enligt EG:s regler att produktionen kontrolleras av ett godkänt kontrollorgan. I Sverige är Aranea Certifiering, SMAK och HS Certifiering ackrediterade kontrollorgan verksamma inom jordbruksområdet.
Nya regler kommer från den 1 jan -09 att gälla.
http://www.sjv.se/amnesomraden/vaxtmiljovatten/ekologiskproduktion.4.7502f61001ea08a0c7fff1187.html (http://www.sjv.se/amnesomraden/vaxtmiljovatten/ekologiskproduktion.4.7502f61001ea08a0c7fff1187.html)