Finns kanske redan svar på detta i någon tråd..'
Hur mycket behöver en inkörd nordsvensk aktiveras för att hålla sig i form såväl psykiskt som fysiskt.? Jag funderar på att lära mig arbeta med häst eftersom jag har så små skogs och åkerplättar och väger för och nackdelar. Vet att hästar tar mycket tid i anspråk och det är ju ett peoblem när man har både vanligt löneknog och bondeambitioner. Samtidigt tror jag att det i mitt fall faktiskt skulle vara mer effektivt med häst och traktor än bara traktor.
Vi har en ardenner men av samma skäl som du anger har vi inte möjlighet att låta honom gå varje dag, trots att han skulle ha kapacitet för att jobba flera timmmar om dagen.
Under vinterskogssäsongen kör vi timmer på helgerna och i veckorna försöker jag träna någonting varannan dag, inte alltid fysiskt arbete. Ibland lättare ridning, longering, mental träning, ståstill-träning., lastning mm.
Visst tar det tid, men hästen är ett bra komplement till traktor, där det är svårt att komma åt etc.
Brukskörning är både kul och nyttigt för så väl dig som din häst och ditt jordbruk, men det är inte helt lätt.
Det anordnas distriktstävlingar över hela landet som man kan delta i eller bara kolla på. Distriktstävlingarna brukar gå den här tiden på hösten. / Emma