Alternativ.nu

Mat & tillvaratagande => Bröd => Ämnet startat av: Våmhuskullan skrivet 12 sep-07 kl 13:11

Titel: Ärtmjöl
Skrivet av: Våmhuskullan skrivet 12 sep-07 kl 13:11
Jag såg idag först att det fanns ärtmjöl i en kvarn där jag handlar mjöl m.m
Att det används i bröd förstår jag men vilka bra egenskaper har detta? är det nyttigare? speciell smak?
Tänkte inte på att fråga om detta då jag var i kvarn utan först då jag åkt därifrån kom jag att fundera över detta  :-[
Titel: Re:Ärtmjöl
Skrivet av: koko skrivet 14 sep-07 kl 12:50
Är inte det ett gammalt fattigmansmjöl? Tycker att jag har läst i nån roman, typ. Moa martinsson-bok, om drängen som fick äta ärtmjölspannkaka, medans husbonn fick vetepannkaka.
Men idag använder man ju sojamjöl tex, det är nog glutenfritt, jag har bakat med det och det funkar ju, lite tyngre och finare. Smaken, jaa, jag veet inte...? Ant. neutral.
Titel: Re:Ärtmjöl
Skrivet av: Filip Skräplund skrivet 14 sep-07 kl 14:09
Ärter är ju gott så varför inte ärtmjölspankisar?
Skulle vara kul att testa...
http://tradisjoner.no/print7232.html (http://tradisjoner.no/print7232.html)
http://www.hush.se/abcd/omrade.asp?BaseItemPK_Id=1246&ItemPK_Id=1352&ItemLevel=2&Name=Publikationer (http://www.hush.se/abcd/omrade.asp?BaseItemPK_Id=1246&ItemPK_Id=1352&ItemLevel=2&Name=Publikationer)
http://histvarld.historiska.se/histvarld/forum/topic.asp?TOPIC_ID=560&whichpage=1 (http://histvarld.historiska.se/histvarld/forum/topic.asp?TOPIC_ID=560&whichpage=1)
http://www.pannkakor.se/ (http://www.pannkakor.se/)
Titel: Re:Ärtmjöl
Skrivet av: Charlotte skrivet 14 sep-07 kl 14:12
Ärterbröd (Hårt tunnbröd med ärtmjöl) är supergott! Som pålägg ska det vara rökt fläsk. Vet inget recept men det brukar gå åt fort som tusan om det någon gång finns på marknader eller liknande.
Receptet på Ärterbröd finns ju i Zekes första länk! Om man ändå vore bak-kunnig...
                           Mvh
                        Charlotte
Titel: Re:Ärtmjöl
Skrivet av: Vitis skrivet 14 sep-07 kl 20:30
Vi maler lite allt möjligt i vår lilla handvevade kvar, bla. kikärtor, mungbönor och röda linser.

Yrian bakar ju bröd för jämnan så hon brukar experimentera med lite av varje, jag gillar kikärtsmjölet i bröd. Ger en lite nötig smak och göra brödet lite matigare. 1-1,5 dl kikärtsmjöl skall enl. uppgift vara lagom för en deg med 5dl degvätska.
Titel: Re:Ärtmjöl
Skrivet av: Filip Skräplund skrivet 16 sep-07 kl 09:24
Kan vitis eller någon annan med erfarenhet tipsa om bra modell av allroundkvarn, gärna handdriven?
Tack på förhand
/zeke

http://www.kvarnspecialisten.se/ (http://www.kvarnspecialisten.se/)
Titel: Re:Ärtmjöl
Skrivet av: Orbio-Samapkvarnen skrivet 16 sep-07 kl 21:03
Zeke!

Mycket bra allroundkvarnar, även en handdriven sådan , finns hos Orbio. Vi saluför SAMAP-kvarnarna i Sverige. Mer information på
www.orbio.se. Hör av dig så sänder vi broschyr och små prover.
Ärtmjöl går utmärkt att mala på våra kvarnar.

Bästa hälsningar
Ingrid Andersson
ORBIO AB
www.orbio.se

 
Titel: Re:Ärtmjöl
Skrivet av: yrian skrivet 18 sep-07 kl 23:00
Yrian tipsar kategoriskt om kvarnspecialistens porkert 150 stål   ;D  På den mals allt mjöligt...  :D ... hahaha...  :P