Alternativ.nu
Odling => Grönsaker => Ämnet startat av: Lotus74 skrivet 11 sep-07 kl 10:09
-
Jag har odlat kålrot och grönkål för första gången och det blev mycket lyckat. ;D
Nu undrar jag bara över hur jag ska förvara det.
Ska man lägga kålrötterna som med potatisar, i en trälåda i källaren? Så förvarar vi potatisen och det funkar hela vintern. :P
Ska man hänga upp grönkålen i källaren eller?
Tacksam för många svar. :-[
-
Grönkålen ska man väl kunna ha kvar i landet och skörda under vintern har jag för mig.
-
Men blir inte det dumt när snön lägger sig över den?
Hur skyddar man den från rådjuren och älgarna?
???
-
Googlade lite. ;)
Hacka och djupfrys är ett alternativ.(odla.nu)
Vet inte om älgar och rådjur äter det. Själv har jag haft grönkål för flera år sedan och minns inte att det var något problem även om det måste till att skotta fram den om det blir snö.
Annars kanske man kan ha ngn trälåda över.
:)
-
180 cm högt hönsnät
-
Grönkålen kan dö av kyl, slask eller en kombination. Eller så kan den klara vintern. Det beror på. Grönkålen äts troligen av både hare, rådjur och älg. Men snö kan kanske skydda. Nät verkar säkrare. Frysen är säkrast men smakar inte lika bra. Dock är grönkål rätt OK att äta efter frysning (vilket jag inte tycker om många grönsaker).
Vill man att själva plantan ska klara vintern, som man vill vid fröodling, så är det säkrare att sent på hösten ta bort alla blad utom en tofs i toppen, ta upp plantan och lägga den under en lövhög el dyl. Står den kvar på friland utsätts den för påfrestningar. Bäst för den är isåfall troligen att vara inbäddad i snö. Men en mild stabil vinter är troligen OK också -gissar jag.
Kålrötter kan förvaras ungefär som potatis. Optimal temp är ca +1 snarare än +4. De tål även minusgrader (hur många beror på).
-
Det bästa är att ha staket runt hela området där man odlar, då slipper man i alla fall rådjur och älg. Har haft problem med rådjur som på bara någon natt ätit upp ett femtital plantor. Vad det gäller grönkål ute verkar det väldigt olika, nån vinter har den stått kvar till våren. Har bekanta som hackar den och fryser in den på hösten när frosten har nypt den, vilket sägs vara viktigt för smaken.