Alternativ.nu

Djur => Biodling => Ämnet startat av: mille skrivet 05 sep-07 kl 20:27

Titel: Nätbottnar
Skrivet av: mille skrivet 05 sep-07 kl 20:27
Jag har ett samhälle ståendes på en nätbotten. Den främsta anledningen var för att få god ventilation under transporten av samhället och sedan har den blivit kvar.

Jag har ingen bottenbräda som jag tycker passar riktigt med bottnen, så därför har de ingen alls just nu... :-[ Mina funderingar gäller invintringen:

*  skall jag byta till en vanlig botten med bräda?
* skall jag låta dem sitta utan bräda och bara minska flusteröppningen?
* eller skall jag fixa en bottenbräda som passar med min botten och hur skall den isåfall se ut? Skall den också ha nät i mitten, springor på sidorna eller....?

Hoppas att nån med erfarenhet av nätbottnar kan bidra med lite goda råd!
Titel: Re:Nätbottnar
Skrivet av: Susannett skrivet 05 sep-07 kl 22:38
jag har nackakupan med nätbotten, sommar som vinter och de två vintrar jag haft mina bin har det gått bra. Dom står på en lastpall som kanske hindrar luftintaget en aning
Titel: Re:Nätbottnar
Skrivet av: anette i bugared skrivet 06 sep-07 kl 08:31
Mina bin står också på bottnar med nät i mitten. Så har den förre ägaren haft det i "alla" år och det har aldrig varit några problem.
Han har heller aldrig minskat flusteringången vad jag vet.
Vet däremot inte om det har betydelse att han alltid övervintrat bina på 2 lådor , dvs 20 ramar LN.
Titel: Re:Nätbottnar
Skrivet av: mille skrivet 06 sep-07 kl 10:37
Man kanske inte brukar ha en bräda ihop med nätbottnarna, det kanske är därför som ingen passar ??? ;)

Jag har ju bara en låda, eftersom det är en avläggare, och den är dessutom ett kallbygge, så frågan är om det kan bli för kallt?
Titel: Re:Nätbottnar
Skrivet av: anette i bugared skrivet 06 sep-07 kl 10:40
Vad menas med kallbygge? Är det att lådorna inte är isolerade?
Isåfall kunde det lösa sig om du flyttade över bina till isolerade lådor.

Men jag är kanske ute o seglar ???
Titel: Re:Nätbottnar
Skrivet av: mille skrivet 06 sep-07 kl 10:44
Kallbygge betyder att ramarna står längs med lådan, från flustret till bakväggen. Det vanligaste är ju att de står på tvären. Svårt att förklara, skulle behövt göra en teckning... :)
Titel: Re:Nätbottnar
Skrivet av: anette i bugared skrivet 06 sep-07 kl 11:04
Då förstår jag.
Men om du tar mina gamla lådor så kan du hänga ramarna på tvären.
Titel: Re:Nätbottnar
Skrivet av: mille skrivet 06 sep-07 kl 11:57
Jag kan hänga dem på tvären i den låda som jag har också.  

Hon som jag köpte samhället av hade kallbygge i alla sina samhällen och det skulle ju vara lite kul att testa skillnaden, éftersom mina andra har ramarna på tvären. Men det blir kanske väl bra med både nät o kallbygge...funderar..



Titel: Re:Nätbottnar
Skrivet av: wictor skrivet 06 sep-07 kl 15:03
Kallbygge...
Bin skall sitta på kallbygge, alltså med ramarna från flustret och bakåt.

Varför?
Bin sätter sitt klot under hösten i framkant/nederkant. Därifrån vandrar de så sakteliga uppåt, för att sedan fortsätta bakåt.
Väldigt enkelt om de sitter "kallt".

På så kallat "varmt" bygge vandrar istället klotet uppåt och sedan i sidled tills de möter väggen. De kan inte vända och vandra åt andra hållet på ramarna, alltså passera förbi 10-15 centimeter "tomma" ramar för att finna foder i andra änden.
Bina är ytterst obenägna att krypa "över" ramarna för att finna foder längre bak i kupan.

Biägare med "varmt" bygge har alltemellanåt funnit att bina dött av svält trots att de bakre ramarna varit fyllda med foder. Bina har helt enkelt inte hittat dit.

Kallt bygge blir ramarna avätna under vintern, alltså gott om plats för drottningens äggläggning när denna startar under tidig vår. Och då när temperaturen stiger i kupan så hittar bina fodret i de yttre ramarna, till föda för både sig själva och ynglet. Så får man en bättre vårutveckling med mer yngel.

Nätbotten är bra, kyla underifrån gör inget alls för bina, snarare tvärtom. De förhindras att börja våraktiviteterna för tidigt. Samhällens död sker oftast inte på vintern, det sker för att de börjar äggläggning för tidigt på våren. Bra med nätbotten då...

Med nätbotten kan man ställa flustret som man vill. Stort eller litet. Men enda anledningen som jag ser att ha liten flusteröppning är om man har problem med att möss ibland letar sig in i kupan, annars är det bara att köra med öppna spjäll...
Titel: Re:Nätbottnar
Skrivet av: mille skrivet 07 sep-07 kl 17:35
Tack för svaret wictor!

Då kör jag på med mitt kallbygge o nätbotten i vinter. Kan ju vara lite intressant att se skillnaderna i samhällena, med t.ex. sockeråtgången.
Titel: Re:Nätbottnar
Skrivet av: mille skrivet 07 sep-07 kl 22:19
wictor,

Har du dina bin på kallbygge året om?

Det är ju rätt bekvämt för oss som biodlare att ha varmbygge, men man skulle ju kunna ha dem varmt på sommaren och kallt på vintern?
Titel: Re:Nätbottnar
Skrivet av: wictor skrivet 08 sep-07 kl 12:48
Ja jag har ramarna framifrån flustret och rakt bakåt året om. Jag har uppstaplingskupor, några skälderhuskupor men de flesta nackakupor, och ser inga nackdelar med att ha ramarna i den riktningen.

Har man trågkupor, eller kupor med ytterhus, så blir det ju lite annorlunda, men allmänt sett anser jag att trågkupor skall användas till annat, hönshus, förråd för bi-grejer, eller varför inte brasved?

Jag var förresten ut och tittade på din hemsida, ni bor ju otroligt vackert, och fint med får som sköter landskapet. Att ha bin på ett sånt ställe är ju bara perfekt. Lycka till!
Titel: Re:Nätbottnar
Skrivet av: mille skrivet 08 sep-07 kl 17:10
Tack så mycket! :D Vi trivs väldigt bra.

Jag har uppstaplingskuporna på en lång bänk och det är ju praktiskt att ha flustrena åt samma håll och ramarna tvärs bänken..

Titel: Re:Nätbottnar
Skrivet av: Susannett skrivet 10 sep-07 kl 10:04
wictor,
Har du dina bin på kallbygge året om?
Det är ju rätt bekvämt för oss som biodlare att ha varmbygge, men man skulle ju kunna ha dem varmt på sommaren och kallt på vintern?

varför bekvämare med varmbygge ???
Titel: Re:Nätbottnar
Skrivet av: Eulalia skrivet 10 sep-07 kl 10:18
varför bekvämare med varmbygge ???


det är bekvämare  ur ergonomisk synvinkel att stå bakom kupan & jobba, man tar upp ramarna på ett bekvämare sätt.
Annars måste man antingen stå på sidan av kupan, eller ta upp dem med en hand framför och en bakom.
Finns det ingen ramtång som fixar detta? biodlare är ju hejare på att uppfinna fiffiga redskap?
Titel: Re:Nätbottnar
Skrivet av: mille skrivet 10 sep-07 kl 14:21
Håller med Eualalia, det blir avigt att stå vid sidan. Eftersom jag har kuporna på en lång bänk, så har jag avlastningyta emellan dem, men på kallbygget så måste jag hela tiden gå runt kupan och ställa av eller hämta.

Ännu så länge har jag så få kupor att det inte gör något, men på lite sikt måste det till nån smart lösning..

Vi får fundera på det... ;)
Titel: Re:Nätbottnar
Skrivet av: anette i bugared skrivet 10 sep-07 kl 14:48
Samma här, inte bra för ryggen med 4 kupor på en bänk om de skulle stå på tvären.
Titel: Re:Nätbottnar
Skrivet av: Eulalia skrivet 10 sep-07 kl 15:02
jag kommer nog vända dem till kallbygge nu över vintern hursom.
Då ska man ändå inte in bland ramarna o härja..

har en vag misstanke att detta kan vara varmbygge o att de hamnat vilse i kakan,  som orsakade  döden (mordet  :'( ) på mitt första samhälle..
Titel: Re:Nätbottnar
Skrivet av: mille skrivet 10 sep-07 kl 16:38
Det borde ju funka bra, kallt på vintern o varmt på sommaren!
Titel: Re:Nätbottnar
Skrivet av: wictor skrivet 10 sep-07 kl 18:13
Det går hur bra som helst att lyfta ramarna även i kallbygge, och även om man står bakom kupan. Själv brukar jag ha en tomlåda på bänken mellan kuporna där jag sätter ner nån ram så jag får plats att jobba.

Det finns en väldigt behändig kaktång att köpa, då håller man ramarna med en hand och slipper en del bistick på köpet. Finns hos alla tillbehörsfirmor.

Och så är "kallbygget" bättre även på somrarna, bina fläktar ut luften mycket bättre ur kupan, det blir alltså bättre ventilation mellan ramarna och honungen torkar snabbare. Gå ut en sen kväll med lite kyla i luften, så skall ni se hur mycket kondens som kommer ur kupan och sitter som imma på flustret. Och sätt handen framför öppningen när bina fläktar, det är riktig varm luft som kommer ut, och gott doftar det också.