Alternativ.nu

Hantverk => Textil => Ämnet startat av: Annelitanten skrivet 03 sep-07 kl 15:26

Titel: Hantverkskollektiv i Stockholm?
Skrivet av: Annelitanten skrivet 03 sep-07 kl 15:26
Jag och min pojkvän tycker om att pyssla med olika typer av hantverk. Nu är vi inne på mycket textilhantverk. Han lär mig bland annat nålbindning och brickbandsvävning. Vi har också precis kommit igång med en massa sömnadsprojekt. Vi ska köpa en symaskin snart, men än så länge åker vi till föräldrarna och syr.

Vi bor i en liten etta och det blir himla svårt att få plats att klippa typ och skapa mönster och ställa upp symaskin. Då kom vi på den briljanta idén att gå ihop med andra människor och hyra en lokal där man kan ha sina symaskiner, stora bord för klippning, kanske vävstol, tyger och annat. Det kanske kryllar av såna ställen redan, men jag vet inte hur jag ska hitta dom!

Är det någon som känner att det kunde vara en kul grej att starta upp? Kanske som studiecirkel? Har någon tips på var jag skulle kunna tänkas hitta ställen där man kan ha sin symaskin och skapa tillsammans med andra utan att gå en kurs? Man skulle kunna hjälpa varandra, lära olika tekniker och bidra med vad man har i materialväg (mönster, maskiner, redskap, kunskap).
Titel: Re:Hantverkskollektiv i Stockholm?
Skrivet av: zenzele skrivet 06 sep-07 kl 18:40
Hej! Jag är eventuellt intresserad! Håller på med sömnad, broderi o ska starta upp textiltryck nu i höst. Bor oxå trångt o tycker det är trist att sitta o pula själv. Behöver plats för tryckbord samt tillgång till vask med rinnande vatten. Står i kö för en plats i en förening, men det kan dröja innan jag kommer med där.

Vore för övrigt jättekul o se vad ni gör!!!Jag bor i Midsommarkransen.

Kolla min hemsida: www.freewebs.com/zenzele/ med bilder på grejerna jag gör....

Hör av dig!

/mvh, Helena
Titel: Re:Hantverkskollektiv i Stockholm?
Skrivet av: garnludd skrivet 16 nov-07 kl 18:51
Jag har samma problem! Spinner och väver mest, och behöver plats för mina saker. Det är svårt att hitta en lokal som inte kostar för mycket, jag och en bekant har letat ett tag, men hittills har vi inte hittat något lämpligt.
Säg gärna till om du hittar något!
Titel: SV: Hantverkskollektiv i Stockholm?
Skrivet av: myckne skrivet 20 sep-08 kl 17:53
Hej! Jag läser er tråd och undrar;
Är det inte bättre att starta en förening från början ?
Ideell förening.
Ni kan då arr. loppisar o annat , samt ha lotterier mm för att finansiera en lokal.
Har ni ett litet kapital från början ( medlemsavgift per år 250?per medlem?) så går
allt mycke lättare.
Så tycker jag